Цветан Василев е обявен за международно издирване във всички страни-членки на "Интерпол". Днес на сайта на "Интерпол" беше публикувана негова снимка и биографични данни, които да помогнат при издирването.
Наложен е запор и възбрана върху имуществото на мажоритарния собственик на КТБ Василев и останалите с обвинения по делото "КТБ".
Комисията за конфискуване на незаконно придобито имущество и СГС решиха имуществото на Василев да бъде запорирано. Той не може да се разпорежда със собствеността си заради обвинението към него за финансови злоупотреби в особено големи размери.
От прокуратурата днес заявиха: Цветан Радоев Василев е обявен за международно издирване на 28 юли 2014 г. със съдействието на Евроджъст. Българските представители в Евроджъст са съдействали при подготовката на молбата на правна помощ за призоваването на Цветан Василев с оглед на съществуващите към онзи момент данни, че същият пребивава на територията на Австрия.
На 22 август 2014 г. Софийският градски съд е уважил искане на Прокуратурата и е наложил запор и възбрана на имуществото на Цветан Радоев Василев, Цветан Гунев, Орлин Русев, Александър Панталеев, Георги Зяпков, Маргарита Петрова, Мария Димова и Борислава Тренева.
Банкерът Цветан Василев не може да се разпорежда с дялове в търговски дружества, недвижими имоти и автомобили, обясниха от комисията за конфискация на незаконно имущество.
Двата самолета, които са на разположение на Василев, не са обект на обезпечителните мерки,
тъй като са притежание на търговско дружество, в което той и съпругата му имат мажоритарен дял, уточняват от комисията. От Комисията уточняват, че наложените обезпечителни мерки, които предвижда НПК, не отменят законовото задължение на инспекторите в рамките на 12 месеца да направят проверка на доходите и разходите на всички 10 лица, привлечени като обвиняеми по казуса КТБ и да поискат отнемане в полза на държавата на тяхното имущество, ако за последните 10 години бъде установено, че разходите им надвишават приходите с над 250 хил. лв.
На 12 август прокуратурата обяви, че председателят на Надзорния съвет на КТБ Цветан Василев е обвиняем за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай.
Прокуратурата привлече Василев като обвиняем още на 28 юли. Началното му обвинение е за това, че през периода от декември 2011 г. до 19 юни 2014 г. умишлено е склонил Маргарита Петрова - главен касиер, и Орлин Русев - изпълнителен директор на КТБ, да се разпоредят със сумата от 206 милиона лева. Те, заедно с другите задържани - заместник-главната счетоводителка Борислава Тренева-Кючукова и главният счетоводител Мария Димова, бяха освободени с мярка "подписка", а Русев срещу 10 хил. лв.
Прокуратурата имаше различни теориите за липсващите 206 млн. лева – като първо бе обявено, че са изнасяни с чували, след това че са източени в продължение на години. Според съда не става въпрос за изчезнали 206 милиона лева от централната каса на КТБ, а за прехвърляне на тази сума по сметките на "Бромак" във връзка с договор за кредит.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!