Софийският градски съд (СГС) обяви несъстоятелност на "Корпоративна търговска банка" (КТБ) и прекрати дейността на банката.
За дата на начало на неплатежоспособността бе обявен 6 ноември 2014 г. - денят, в който БНБ отне лиценза на КТБ за банкова дейност.
Решението подлежи на незабавно изпълнение от датата на постановяването му, съобщиха от СГС. Може да се обжалва и протестира пред САС в седмодневен срок от връчване на препис от същото.
С това действие се поставя начало на описването на имуществото на банката, което вече е запорирано от съда. С него ще бъдат покрити задълженията ѝ към нейните кредитори. Осребряването на активите на банката ще позволи на вложителите с депозити над 100 хиляди лв. да търсят парите си от КТБ.
С обявяването на банката в несъстоятелност ще бъдат назначени и постоянни синдици, които ще имат право да отменят сделки с цесии и прихващания. Те ще имат и задължението да опишат цялото имущество на банката.
В срок от два месеца кредиторите на банката ще подават заявления за вземания до синдиците. След това синдиците имат 14 дни, в които да изготвят списък, в който да бъдат посочени кредиторите, чиито вземания са признати.
След осребряването на имуществото на банката се погасяват задълженията към кредиторите в определен ред. При недостиг на средствата те ще се разпределят по съразмерност.
Ако след удовлетворяване на кредиторите остане имущество, то се разпределя между акционерите съобразно правата по притежаваните от тях акции, пише още в Закона за банковата несъстоятелност.
Министърът на финансите Владислав Горанов: Много е вероятно сегашните временни синдици да бъдат определени за постоянни
Министърът отбеляза пред журналисти, че започват сложни процедури, които в рамките на съда ще гарантират всичко необходимо, така че откраднатото от КТБ да бъде върнато там и кредиторите на банката - всички вложители, които не са удовлетворени от имуществото в КТБ, в това число и най-големият кредитор - Фондът за гарантиране на влоговете, да бъдат равнопоставени и еднакво удовлетворени.
Ще положим всички усилия за това всички сделки, които пряко или косвено увреждат имуществото на КТБ в несъстоятелност, или привилегирован един кредитор пред друг, да бъдат оспорени пред съда, без значение чие име стои като титул в договорните взаимоотношения - дали това е на Вежди Рашидов или на някой друг по-известен или по-малко известен български гражданин, който е имал лошата участ да стане кредитор на КТБ в несъстоятелност, заяви министър Горанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!