С офийският градски съд пусна главната счетоводителка на КТБ Мария Димова и заместничката й Борислава Тренева-Кючукова с мярка "подписка". Мярката на Димова бе променена от домашен арест в подписка, а на Борислава Тренева-Кючукова мярката бе променена от най-тежката "задържане под стража" на "подписка".
Така в ареста не остана нито един от първоначално задържаните по аферата КТБ
до момента. Борислава Тренева-Кючукова беше последната. Определението на СГС трябва да бъде потвърдено и от Софийския апелативен съд. По казуса с КТБ бяха задържани четирима души - главният касиер на КТБ Маргарита Петрова, която вече е пусната от ареста с мярка за неотклонение "подписка", Орлин Русев, който е под гаранция от 10 хил. лв. и Мария Димова, която първо бе пусната под домашен арест, а от днес и с подписка.
Днес Софийски градски съд прецени, че е разколебано обоснованото предположение за вината и на счетоводителите. Адвокатите цитираха междинния доклад на квесторите на КТБ, в който се казва, че
въпросните 206 млн. лв., заради които има обвинения, не са липса от касата, а задължения на фирма към КТБ.
За тях има нотариална покана към фирмата. Именно докладът на БНБ, който казва, че няма липса в касата според адвокат Христо Ботев на първо място разколебал обвинението. Адвокатите подчертаха, че главната касиерка на КТБ Маргарита Петрова е дала обяснения и само ден след това е била пусната от ареста също с най-леката мярка.
Адвокат Николай Рангелов подчерта, че прокуратурата е преценила, че няма опасност тя да извърши друго престъпление след като дала обяснения, които подкрепят обвинителната теза. Съдът обаче не кредитира обясненията на обвинената касиерка. "Това е една от най-старите сделки на света", коментира след заседанието единият от адвокатите Христо Ботев за пуснатата от прокуратурата главна касиерка. Според съда няма и пълна съдебно-счетоводна експертиза. По делото има експертиза, но адвокатът Рангелов посочи, че следователят е дал два дни срок на експертите, за да изготвят заключение. Самите вещи лица казали, че такъв срок е невъзможен.
Съдът не взе под внимание показанията на Теодора Танева, която се счита за един от основните свидетели, тъй като те са в противоречие с останалите доказателства. Самата тя е казала пред друг свидетел, че е разписвала Цветан Василев.
Разколебаха се и показанията на една от свидетелките, която носеше това дело на гръб, каза след решението на СГС адвокат Христо Ботев. Не я познавам тази жена, но знам, че ходи с охрана, че е основен свидетел по делото, каза той и подчерта, че две съдебни инстанции досега казаха, че тя е основен свидетел по делото. Адвокатът коментира, че е била разпитвана поне 10 пъти.
СГС подчерта, че няма опасност и за двете да извършат друго престъпление и да осуетят разследването. И двете са уволнени от КТБ в средата на август и са безработни.
След края на заседанието по делото прокурорът по делото Иван Гешев отказа какъвто и да е коментар и посочи само, че ще протестират определението на СГС. Според него голяма част от мотивите на този съд са били в противоречие с мотивите на САС. Той отказа и да коментира кой политически проект е бил финансиран с парите, каквото изказване имаше в залата.
Заседанието за САС е насрочено за 28 август.
Главният счетоводител Мария Димова и изпълнителният директор на банката Орлин Русев бяха извикани на 18 август в столичното следствие, за да им бъдат прецизирани обвиненията. Николай Рангелов, който защитава Димова, обясни, че няма промяна в обвиненията за нея и зам.-главната счетоводителка Борислава Тренева-Кючукова, че са подпомогнали присвояването на 206 млн. лв. от КТБ. Парите са присвоени от внезапно освободената от ареста главна касиерка Маргарита Петрова и изпълнителния директор Русев по поръчка на задочно обвинения и издирван чрез шенгенската информационна система Цветан Василев.
Николай Рангелов коментира, че е научил от медиите, че Петрова е на свобода и предположи това, което беше коментирано неофициално още предната седмица - че тя най-вероятно е оказала съдействие на разследващите.
Наблюдаващият прокурор Иван Гешев каза, че Петрова е на свобода, защото е отпаднала опасността да извърши друго престъпление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!