З а евентуално оздравяване на КТБ няма да бъдат използвани публични средства в размери, които да са по-високи от тези, които биха били ангажирани, ако се платят гарантираните влоговете на вложителите.
Това заяви в парламента народният представител от ГЕРБ и председател на временната бюджетна комисия в НС Менда Стоянова.
Държавата не може и не трябва да си позволява оздравяване на КТБ с публични средства, считаме, че това е основният параметър и оставаме на него,
категорична беше тя.
По думите й вариантите за преструктуриране на банката са различни. „Когато получим писмено предложение и план за преструктуриране, който включва или не включва участие на държавата, ще го анализираме и ще ви кажем нашето решение”, заяви още Стоянова.
Искаме да дадем време и шанс на този, който иска да налее пари в нашата банкова система, каза тя за решенията от вчера.
"В момента в България има инвеститор, той обикаля няколко пъти БНБ, Министерство на финансите и други институции и е заявил намерение да инвестира 1 млрд. евро в българската банкова система, в случая в КТБ. Време за този инвеститор няма”, заяви Стоянова.
"Ние искаме да дадем време на този, който иска да налее пари в нашата банкова система – да не го изгоним. Да дадем време и шанс, ако неговите намерения са сигурни и правилни и ако те се реализират естествено с активното наше съдействие, по друг начин няма как да се реализира, да спасим банката.
Да спасим вложителите в тази банка, не гарантираните – да спасим предприятията, които са в тази банка, да спасим работниците, които са в тези предприятия”, допълни Стоянова.
През няколкомесечната квестура от БНБ върху КТБ централната банка отказва да изпълни текст в настоящия закон, който я задължава да изготви план за контролирано преструктуриране на всяка лицензирана банка в България, който може да бъде приложен, ако банката изпадне във финансови затруднения, каза Стоянова.
"Затова ние вчера решихме, че след като БНБ пет месеца не изпълнява закона, следва да променим закона така, че да я задължим категорично да го изпълни”, обясни тя.
По думите й управителният съвет на БНБ в противоречие на закона е дал указание на квесторите да осчетоводят данните по доклада на одиторските компании, който показва отрицателен капитал в размер на 4,2 млрд. лв.
"Утре, когато в пленарна зала разглеждаме доклада на БНБ и това решение, което вчера взехме в бюджетна комисия, ние ще го допълним и ще задължим БНБ в изключително кратък срок - в тридневен срок, три календарни дни, да представи пред бюджетна комисия и парламента разчети, подкрепени с финансови обосновки за макроикономическия ефект и бюджета на държавата. Тогава можем да вземем нашето решение, заяви още тя.
Спекулациите за плаващо мнозинство ГЕРБ –ДПС са смешни, заяви Менда Стоянова във връзка с взетото вчера от бюджетната комисия на парламента решение.
Стоянова обясни, че на вчерашното заседание на бюджетната комисия приетото решение не е било подкрепено единствено от стана на БПС и Реформаторския блок.
"Ако ние управляваме с правителство на малцинството, означава, че ще търсим максимално широка подкрепа” , каза още Стоянова. Тя допълни, че ГЕРБ ще търси подкрепа за всяко смислено решение и от БСП, АБВ, РБ, ПФ и от всяка сила, която иска да подкрепи смислени решения за бъдещето на страната. Ако продължавате да виждате в това една или друга скрита коалиция, толкова по-зле за България, добави тя.
Mеждувременно БНБ потвърди, че Оманският фонд отново е заявил намерение да участва в оздравяване на КТБ, съобщи БНР. Официална оферта обаче все още няма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!