Ц ентрална банка не може да лекува търговски банки и не може да дава ликвидност, ако банката е в неплатежоспособност и има отрицателен капитал.
Това каза от парламентарната трибуна гуверньорът на БНБ Иван Искров, който представи дейността на Народната банка по отношение на случая "КТБ", предаде БГНЕС.
"Не сме се крили. Никога не сме се крили, просто не обичаме да обикаляме студиата, а да говорим с институциите, които носят отговорност. Не сме искали и промяна в закона. Четирите точки на бюджетната комисия не са наши", каза първо Искров.
60-те страници на доклада, който внесохме, описват ясно всичко свършено от БНБ, заедно с мотивите, дали сме отчетите на КТБ и на банка "Виктория", каза още той.
Гуверньорът на Централната банка повтори мнението си, изказано и пред бюджетната комисия в парламента, че е мит, че БНБ е бягала от пазарно решение.
От парламентарната трибуна Искров заяви, че няма как да не бъде отрицателен собственият капитал на КТБ.
"На основа установеното от одиторите БНБ очаква, че капиталът ще бъде не просто отрицателен, а силно отрицателен, Според законовата процедура след установяването на капитала ще следват следните стъпки: БНБ ще отнеме лиценза на КТБ, а до 20 работни дни от отнемането на лиценза Фондът за гарантиране на влоговете ще започне да изплаща гарантираните влогове", обясни Искров.
Решението на ТБ „Виктория” ЕАД следва решението за КТБ. Ако ние отнемем лиценза на КТБ, веднага ще започнем по-активно да се занимаваме с въпроса за ТБ „Виктория”, добави той.
"Действително вчера получихме писмо за намерения от ЕПИК, "Джем корп кепитъл" и Оманския фонд. През всичките тези месеци постоянно се видоизменяше тази група, последна е групата от трите компании. Не поставяме под съмнение Оманския фонд и винаги ги отделяме встрани от това, което е правено от ръководството на КТБ, те са били пасивен инвеститор и вероятно и те не са знаели много от нещата. С тях преговаряме най-директно и спокойно, защото този инвеститор вече е минал теста за пригодност на БНБ", добави Искров.
Ако решите, обърна се той към депутатите, че трябва да продължим разговорите с този консорциум, като удължите този срок, имайте предвид, че ЕПИК и "Джем корп" са компании, които не сме проучвали,
никога "Банков надзор" няма да даде разрешение, без да знае кой стои отзад и кой дърпа конците. Не може да се очаква, че дори теоретично ние веднага ще подпечатаме участието на този нов акционер, заяви Искров. Той изреди основните позиции в писмото от инвеститорите:
"В писмото се казва, че то не представлява правно ангажиращо предложение. Писмото е изпратено на премиера, на вниманието на МФ и на БНБ. За реорганизацията в това писмо е посочено предложение и за държавна помощ, те искат участие на правителството с 2,3 млрд. лева за увеличението на капитала чрез дружество, което да бъде създадено между тях и правителството на принципа 50 на 50.
Участието на консорциума в дружеството инвеститор се предлага да е посредством активи, които консорциумът възнамерява да получи от "Бромак", докато участието на държавата се изисква да бъде под формата на парична форма – кеш.
Негарантираните вложители трябва да бъдат накарани да приемат намаление на вземанията, като не се уточнява с колко. Намалението може да е по-малко, ако вложител се съгласи да изчака 3-4 години.
Облигационери и всички кредитори се предлага да се третират като негарантираните вложители. Предлага се да се отменят търговските сделки на банката, осъществени след 20 юни, когато банката беше поставена под специален надзор.
Недостигът на капитал трябва да се обсъжда и с мениджмънта, тоест с хората, които вероятно носят отговорност за състоянието на банката, а не с регулатора. Това е много интересно. Всички разходи по реорганизацията на банката от 20 юни досега да бъдат поети от банката, разбира се 50 на 50 от акционерите и от държавата. Посочено е, че доколкото предложенията се отклоняват от правилата за държавна помощ от ЕС, правителството ще се договори да има такива изключения", изброи Искров.
По думите на гуверньора на БНБ инвеститорите признават, че до голяма част офертата не отговаря на европейското законодателство и ще трябва за това да отговаря правителството.
"Няма смисъл да се търси оздравяване на банка, ако веднага се изплащат депозитите. Каква ще е тази оздравена банка, ако 90% от актива й занапред ще бъде депозит от фонда за гарантиране на влоговете", каза още той.
"Това е първото по-конкретно писмо с ангажименти. Те искаха да държим това писмо конфиденциално на този етап. Но ние нямаме право на обвързващи документи за конфиденциалност. Ние не можем да крием тези неща, хората си търсят парите, каза Искров. Това писмо ще го качим веднага на страницата ни, когато приключим тук в парламента", съобщи още Искров.
Писмото от консорциума вече е публикувано на сайта на БНБ. Документът е на английски език.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!