П о-голямата част от средствата, източени от обявената в несъстоятелност Корпоративна търговска банка АД, са били изпрани в чужбина и след това преведени отново в България, съобщи Румен Гечев по НоваТВ.
От вчера в деловодството на Народното събрание се намира изготвеният от AlixPartners Services UK LLP доклад за проследяване на активите на КТБ. Документът се състои от над 500 страници на английски език.
Един от депутатите, които се запознаха с доклада, бе Румен Гечев от “Коалиция за България”.
В „Часът на Милен Цветков” той обясни, че докладът се чете в специална стая под видеонаблюдение и без възможност да бъде сниман.
Според него много малко депутати могат да го прочетат, тъй като е на бизнес английски.
Докладът е поръчан от синдиците на банката, с цел да се проследи пътят на парите извън страната, за да може българската държава да покрие колкото се може по-голяма част от сумата на несъстоятелността.
По думите на Гечев документът е изготвен изключително професионално и детайлно, за разлика от всички направени в България досега.
Парите не само са минавали през свързани, подобно на матрйошки, дружества, но след това са изпирани през 2-3 до 10-15 фирми и наистина само професионалисти, които имат достъп до световната финансова система могат да проследят тези потоци, посочи Гечев.
Той подчерта, че повечето от парите от КТБ са напуснали България, но след това са се върнали пак у нас.
Следите на част от средствата се губят, като става въпрос за капитали, вложени в офшорни зони или използвани за лично потребление, които са минали през офшорни зони.
Поне три четвърти от източените 4 млрд. лв. са се върнали обратно в България, категоричен е Гечев.
Той смята, че сега е ред на следствието и прокуратурата да си свършат работата и да използват данните в доклада, за да набавят доказателства срещу виновните за източването на КТБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!