Б анкерът Цветан Василев изпрати официалната си позиция относно казуса с Корпоративна търговска банка (КТБ) до медиите, с която опровергава "инсинуациите", че е източвал собствената си банка.
В отговор на въпроса - "кой източва собствения си бизнес?",
Василев заявява, че през годините от 2011 г. досега се е отказал от 100 млн. лева дивидент. Също така към края на май банката е разполагала с буфери в размер на над 1,17 млрд. лв. което показва високата ѝ степен на готовност за посрещане на своите непосредствени ликвидни нужди.
"Това всъщност, са средствата, които банката може да осигури под формата на пари в брой в срок до 7 дни", се казва в позицията на банкера, цитирана от "Дарик".
Василев обаче обвинява институциите и регулаторите за ситуацията в КТБ.
"При една чисто медийна атака банката би устояла, за което има и съответните доказателства. Институционалната атака и пасивното поведение на регулаторите обаче, по принцип не могат да бъдат компенсирани с никакви буфери", продължава в позицията си той.
"Печалбата от последните три години в размер над 190 млн. лв. беше капитализирана.
Всички основни акционери предпочетохме да подкрепим растежа на банката, вместо да усвоим законно полагащите ни се дивиденти. През същия този период съм внесъл в КТБ АД допълнително капитал в размер на 86,329 млн. лв. и съм предоставил на банката подчинен срочен дълг в размер на 56,7 млн. лв. по същите тези причини”, пише още Василев и посочва, че за три години Корпоративна търговска банка е внесла над 20 млн. лева данъци, в което не се включват неговите лични данъци и тези на фирмите му.
Според него растежът на КТБ не е случаен и не се дължи на "политически чадър" над дейността ѝ.
"Този растеж не е случаен, още по-малко се дължи на "политически чадър" над дейността ни, от какъвто никога не сме имали нужда. Той е резултат от дългосрочно планиране и се базира на заложената от нас още през 2001 г. стратегия за устойчиво развитие. В резултат на това КТБ АД се разраства динамично още в периода 2002-2006 г. Доказателство за това са връчените на банката призове за динамично развитие и за най-добра банка през този период", подчертава Василев.
По думите на Василев КТБ няма нужда от спасяване, а от подкрепа.
"На ход не са политиците, които би следвало да се ангажират с визията за развитието на страната ни и създаването на добър инвестиционен климат. На ход са акционерите на КТБ АД, които имат желанието и възможностите", коментира още банкерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!