Б анкерът Цветан Василев е поискал сръбско гражданство, съобщи БНТ, позовавайки се на сръбски журналисти от Белград. Най-вероятно причината е, че
Сърбия не екстрадира свои граждани.
Василев се яви на изслушване в съда в Белград с голяма охрана, която изблъска чакащите го журналисти. Той трябва да представи своите мотиви по искането на българските власти за екстрадирането му. Това трябваше да се случи още миналия месец, но заседанието беше отложено за днес заради болничен лист, представен от адвокатите на Василев.
Малко повече от час Висшият съд в Белград изслушва банкера Цветан Василев по процедурата за неговото екстрадиране. След това пред български журналисти в отговор на въпрос какво е пледирал пред съда, Цветан Василев заяви, че КТБ е била „атакувана рейдърски”.
Тази атака е била добре мотивирана политически и подкрепена от всички държавни институции, посочи той. „Пред Висшия съд в Белград казах, че
КТБ е фалирана насилствено от българските институции и българската прокуратура”,
заяви Цветан Василев.
Преди повече от година и половина Цветан Василев е поискал политическо убежище в Сърбия. Това обаче е било отказано на българския финансист с мотива, че като страна, която иска да се присъедини към ЕС, Сърбия не може да предостави убежище на човек, издирван в държава от ЕС.
Според закона
съдията, който е изслушал днес Василев, няма да взема решение по същество за екстрадицията. Това ще направи друг негов колега.
След това решението на Висшия съд може да бъде атакувано пред апелативната инстанция. А след нея последна дума има министърът на правосъдието.
От своя страна сръбският адвокат на Василев Владимир Белянски заяви, че не знае колко дълго ще продължи процедурата по екстрадицията му. „Мога само да ви кажа, че това е редовната част от процедурата пред нашия съд по процеса за екстрадиция и ще продължи още известно време, не знаем колко. Всеки върши работата си. Процедурата е в ход и не се случва нищо необичайно в сравнение с другите процеси”, посочи адвокатът.
На журналистически въпрос въпрос дали има нови доказателства, Белянски заяви: „Не мога да коментирам нищо повече във връзка с процедурата. Това не е процес, отворен за обществеността”.
Мярката за неотклонение на Василев, която до сега предвиждаше той да се подписва всеки ден, вече е по-лека.
Той полага подписа си в централното полицейско управление на Белград веднъж на няколко седмици.
Изслушването на Цветан Василев в съда ще продължи на 6 април.
Банкерът е обвинен задочно в присвояването на 206 млн. лв. от фалиралата Корпоративна търговска банка. От 2014 г. той пребивава в сръбската столица Белград, а на 16 септември същата година се предаде на сръбските власти, след като беше обявен за издирване от Интерпол.
Главният прокурор Сотир Цацаров вече сезира европейските институции за дългото отлагане на решението за екстрадиция от страна на сръбското правосъдие.
Каквото и да постанови съдът, окончателното решение ще бъде взето от министъра на правосъдието на Сърбия. Скоро в страната предстоят предсрочни избори, което значи, че временно на поста няма да има никой, който да вземе финалното решение за това дали Василев да бъде екстрадиран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!