Н а 21 септември гуверньорът на БНБ Иван Искров ще представи цялостен доклад за поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщи Сашо Дончев, председател на УС на БСК, след среща при главния прокурор Сотир Цацаров.
Очевидно е, че има умишлени действия срещу КТБ и организатори на тези действия, каза Дончев в отговор на въпрос какви са причините, довели до дестабилизирането на банката.
Дончев потвърди, че темата на срещата при Цацаров е била КТБ, но идеята за днешния разговор е била на бизнеса.
Сашо Дончев добави, че наистина не е нормално главният прокурор да влиза в ролята на медиатор и да събира различни становища и компетентни мнения. В тази връзка Дончев каза, че наистина БНБ е допуснала определени пропуски.
Мнението на събралите се при главния прокурор Цацаров е, че банката трябва да бъде оздравена
и да бъде направено всичко възможно тя да отвори врати.
Дончев поясни, че това на този етап няма как да стане без използването на публични средства. Но ако ситуацията продължи както е сега, след известно време тя няма да може да бъде спасена и с публични средства, посочи Сашо Дончев.
Той подчерта, че при главния прокурор днес са били хора, които не са лично заинтересовани от бъдещето на КТБ.
"Не вярвам, че в деня, в който КТБ беше поставена под специален надзор, тя беше в лошо състояние. Вярвам, че ако КТБ не бъде спасена, загубите за обществото ще са много по-големи", коментира още председателят на БСК. Факт е, че няма диалог между обществото, БНБ и нейния управителен съвет. Възможно е до края на седмицата или в началото на следващата да има още една последваща среща, но в по-широк формат, допълни още Сашо Дончев.
В срещата днес при главния прокурор участваха представители на работодателски организации и на синдикати, финансисти.
Сред участниците в срещата бяха президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, финансистът Емил Хърсев, вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков, Сашо Дончев (БСК) и бившият министър на културата Вежди Рашидов.
Според източници от прокуратурата днес сутринта, отново при главния прокурор, са били представители на финансовото министерство и на БНБ.
До тоя момент никой не е поставил диагнозата, ние говорим сега кой ще плати лекарството,
коментира след срещата каза финансистът Емил Хърсев, запитан дали ще бъдат използвани публични средства за оздравяване на КТБ.
Хърсев посочи, че на 21 септември най-малкото очакваме диагнозата и ясна позиция какво правим. Според него винаги е възможно една стопанска несъстоятелност да се реши и без публични средства, въпросът е дали това е оптимално.
Финансистът отбеляза, че има и вариант с известно подпомагане. Всички държави го правят, защото просто са в състояние да приемат известна част от риска, защото поемайки риска в оздравяването, те си гарантират една по-добра финансова система утре, каза Хърсев и даде пример с Португалия.
Преди няколко дни в серия от изказвания по казуса Цацаров обяви намеренията си да свика консултации за оздравяването на банката.
Изявленията на главния прокурор предизвикаха вълна от критики заради намесата му в казуса.
По-рано днес "Алфа рисърч" публикува социологическо проучване, според което рейтингът на главния прокурор се е сринал в последните месеци заради действията му по случая с банката. Драстично е паднал и рейтингът на БНБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!