Б НБ отне лиценза за извършване на банкова дейност на "Корпоративна търговска банка" АД, съобщи Централната банка (БНБ).
Управителният съвет на Българската народна банка e установил отрицателна стойност на собствения капитал на КТБ в размер на минус 3,74 млрд.лв.
Съгласно чл. 36, ал. 2, т. 2 от Закона за кредитните институции, Българската народна банка (БНБ) задължително отнема издадения лиценз на банката поради неплатежоспособност, когато установи, че собственият й капитал е отрицателна величина, се посочва в съобщението.
От днес започва да тече 20-дневният законов срок, в който да започне изплащането на гарантираните влогове в КТБ.
Седем дни преди крайния срок за началото на изплащането на влоговете до 196 хил. лв. трябва да бъде обявено в кои банки вложителите на КТБ ще могат да получат парите си.
БНБ възлага на своя представител в Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките да предложи сключване на договор с юридическо лице, имащо международен опит, което да проследи извършените операции с активи на КТБ.
От Централната банка посочват още, че квесторите на КТБ са уведомили, че след датата на поставянето на банката под специален надзор, до 31 октомври включително, в КТБ са постъпили уведомления за цесии на вземания, сключени между клиенти на банката, и волеизявления за прихващане на задължения към банката с вземания към нея, придобити по договори за цесия.
Квесторите уведомяват, че към 31 октомври прехвърлените вземания по договори за цесия са на обща стойност 1,18 млрд. лв., а волеизявленията за прихващане са на стойност 779 млн. лв.
Дори всички уведомления за цесии и прихващания да бъдат отразени в счетоводните регистри на банката, финансовият резултат на КТБ към 30 септември би се подобрил само с 161 млн. лв. в резултат на обезценки, които биха били освободени по погасени изцяло или частично задължения към банката. В резултат собственият капитал на КТБ би останал отрицателна величина.
КТБ е финансирала сама себе си
По-рано днес БНБ отне на КТБ разрешение за увеличаване на собствения капитал с 35 млн. евро. Въпросните средства са предоставени на банката под формата на заем от "Технологичен център - Институт по микроелектроника" (ТЦ-ИМЕ) АД.
Според данните на БНБ банката е финансирала непряко заемодателя и цялата вноска от него към КТБ по договора е направена със средства, осигурени от самата банка.
От БНБ подробно описват механизма, по който е станало това и съобщават, че докладът им е изпратен в Прокуратурата.
КТБ е предоставяла кредити на различни фирми, които пък са превеждали усвоените средства на "Бромак" ЕООД на Цветан Василев, посочват от БНБ. Впоследствие през още транзакции парите са стигнали до сметката на ТЦ-ИМЕ в КТБ, който с тях е финансирал увеличаването на капитала на банката.
Съгласно европейския регламент едно от условията към капиталовите инструменти, признавани за капитал от втори ред, каквито са средствата от ТЦ-ИМЕ, е предоставянето на заема да не е финансирано нито пряко, нито непряко от банката. 35-те млн. евро са извадени от капитала на банката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!