Р усия е потвърдила пред ЕК отказа си от проекта за газопровода „Южен поток“.
Това е станало в телефонен разговор между руския министър на енергетиката Александър Новак и зам.-председателя на Комисията Мирош Шевчович, отговарящ за Енергийния съюз, съобщи пресслужбата на ЕК.
Разговорът се състоял в развитие на министерската среща в Брюксел на бившите страни от „Южен поток“ на 9 декември, участниците в която предположиха, че решението на Русия не носи окончателен характер и помолиха Шефчович да „получи разяснения от руската страна“.
„Министър Новак потвърди пред зам.-председателя Шефчович, че Русия няма повече да продължава работата по реализацията на проекта „Южен поток“, се казва в изявление на Европейската комисия.
Миналата седмица, на посещение в Турция, руският държавен глава Владимир Путин обяви спирането на проекта „Южен поток“. Той го обоснова с отказа на България, направен под натиск от Европейския съюз, да разреши преминаване на тръбата през нейна територия. В дните след това и ЕК, и България декларираха, че нямат официално уведомление от Русия за прекратяването на проекта.
Пресслужбата на ЕК съобщи още, че в началото на януари
Комисията ще представи предложения за структурата на работна група по осигуряването на енергийната сигурност на бившите страни-участнички в проекта „Южен поток“ –
Австрия, България, Унгария, Гърция, Италия, Румъния, Словения и Хърватия. В рамките на тази група ЕК възнамерява да „активизира усилията на страните от Централна и Югоизтосточна Европа“ за диверсификация на доставките на газ и строителство на двустранни газопроводи от Северна към Южна Европа.
„Ще направим по-интензивна работата със страните от Централна и Югоизточна Европа по формиране на единен газов пазар и диверсификация на източниците на доставки на газ. Такава е задачата на бъдещия енергиен съюз, който е приоритет за новия състав на Еврокомисията“, подчертал Шефчович.
Участниците в срещата на 9 декември определиха за това следните направления: работа по реализация на проекта за „Южен газов коридор“, състоящ се от няколко газопроводи, преминаващи на юг от Русия през Кавказ и Турция към находищата в Каспийско море, строителство на терминали за втечнен газ, разработване на газови находища в шелфа на Черно и Средиземно море, а също така създаване на „система от вертикални газопроводи“ между Югоизточна и Централна Европа.
Работната група ще трябва да определи приоритетите на тези дейности и да прецени ориентировъчната им стойност, която ще се изчислява в десетки милиарди евро, посочва ТАСС.
Агенцията добавя, че Русия се е отказала от „Южен поток“ след като Брюксел през 2012 г. започна разследване на съответствието на проекта на изискванията на “третия енергопакет“, който задължаваше руската страна да отстъпи на независими компании до 50% от мощностите на бъдещия „Южен поток“ за техен газ. Когато Русия се отказа от изпълняването на тези искания, ЕК фактически принуди България да блокира строителството на тръбопроводите, което парализира началото на дейностите по прокарването на морския му участък по дъното на Черно море.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!