Г ръцкият парламент одобри тази нощ пакети мерки за икономии, поискани от международните кредитори в замяна на нова спасителна помощ.
Депутатите приеха закон за реформи, съгласувани с Еврогрупата като предварително условие за започване на преговори за трета кредитна програма за Гърция, която ще е в размер на 80-90 млрд. евро и ще е в сила три години.
Нормативният акт ратифицира решенията на срещата на върха на страните от еврозоната в неделя и понеделник, като включва промени в данъчното законодателство и пенсионното осигуряване, включително повишаване на данък добавена стойност и ограничаване на практиката на предсрочно пенсиониране.
Законът беше приет от 300-членния еднокамарен гръцки парламент с 228 гласа „за“ при 64 „против“
и шестима въздържали се. Гласуването беше поименно.
Против закона се обявиха бившият министър на финансите Янис Варуфакис, председателката на парламента Зои Констандопулу, министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис и заместник-министърът на труда Димитрис Стратулис.
С „не“ гласуваха общо 32 от 149-те депутати от СИРИЗА. Други шестима се въздържаха.
Премиерът и председател на СИРИЗА Алексис Ципрас обаче прокара закона с подкрепата на по-малкия партньор от управляващата коалиция, партия „Независими гърци“, както и на проевропейски опозиционни формации.
Самият Ципрас преди гласуването призова с неохота парламента да приеме закона, като каза, че той няма да е от полза за гръцката икономика.
„Не вярваме в (пакета), но сме принудени да го приемем“, каза премиерът на Гърция. Той подчерта, че мерките нямат алтернатива, въпреки че не е съгласен с тях.
Гласуването премина при високо напрежение и беше предшествано от протест в центъра на столицата Атина срещу новите мерки за икономии, който премина с инциденти.
Приемането на пакета открива пътя за преговори с европейските партньори за трета програма за помощ за Гърция, отбелязва Ройтерс. Резултатът от гласуването обаче
прави бъдещето на лявото правителство на Ципрас неясно след разцеплението в редиците на неговата партия СИРИЗА.
Планът за Гърция вече беше ратифициран снощи от френския парламент. Предстои обаче той да бъде одобрен и от депутатите в Германия и Финландия – две страни, които олицетворяват по-твърдата линия към Атина.
Тази сутрин Еврогрупата ще проведе има телефонна конференция за Гърция, съобщи в акаунта си в „Туитър“ нейният председател, холандският министър на финансите Йерун Дейселблум.
Разговорът между финансовите министри на 19-те държави от еврозоната ще започне в 8 ч. по Гринуич (11 ч. наше време). Телеконференцията ще се състои няколко часа след очакваното гласуване от гръцкия парламент на пакет мерки за икономии, поискани от международните кредитори на страната в замяна на трета спасителна програма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!