Н а 19 юни от трезора на КТБ не са изнасяни чували със сума на стойност 206 млн. лв. в брой, тази версия е създадена умишлено от служители на банката с цел да прикрият липсите в трезора.
Това се казва в прессъобщение на прокуратурата, в което са описани трите основни направления, по които върви разследването на Управление "Банков надзор" към БНБ по отношение на КТБ.
В съобщението не се споменава нищо за мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев, който не е в България, откакто започнаха проблемите с банката му.
Версията с изнесените милиони в чували бе огласена от шефа на БНБ Иван Искров при обявяването на резултатите от одита на банката.
Според държавното обвинение служителите на банката са се опитали да заблудят квесторите на БНБ са съставяни документи с невярно съдържание и неистински документи, и са извършвани счетоводни операции с цел прикриване пред квесторите на липсата на суми в този размер (206 млн. лв.).
Сред документите, за които от прокуратурата смятат, че са фалшиви, има протокол-разписка с писмена резолюция „Да“ на председателя на УС и изпълнителен директор на КТБ АД Орлин Русев, за предоставянето на тези суми на "Бромак" ЕООД (мажоритарен акционер в банката и собственост на Цветан Василев).
Приложена е и декларация от главния касиер Маргарита Петрова, че управителят на „Бромак“ ЕООД Иван Стойков й е представил въпросния протокол, след което на същия са били предадени пакетирани в чували посочените по-горе суми. При първоначалните разпити като свидетел, както и при проведената очна ставка със Стойков, Маргарита Петрова поддържа изцяло тази версия, съобщава прокуратурата.
Доказателствата сочат, че са налице множество случаи на изпълняване от страна на обвиняемите на нареждания за осигуряване на пари в брой от главна каса без разходно-оправдателни документи и без надлежно осчетоводяване
Резултатът от тези действия е натрупването на липсата, а протоколът-разписка от 19.06.2014г. е бил съставен, за да прикрие пред квесторите липсата на парите в трезора на банката.
Тази теза е възприета и от Софийски градски съд в производство по чл. 64 НПК, чието определение прокуратурата не протестира.
От прокуратурата съобщават още, че разследването срещу Цветан Гунев от БНБ продължава.
Създаден е и съвместен екип на прокуратурата с Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, който ще проверява имуществото на обвиняемите лица за период от 10 години назад.
На всички обвиняеми е наложено ограничение да напускат пределите на страната без разрешение на прокурор. На свидетели и защитници е отправено предупреждение за неразгласяване на материалите по разследването без разрешение на прокурор, съобщават още от прокуратурата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!