Ц елта на ударите срещу Корпоративна търговска банка (КТБ) е пълна финансова дестабилизация на страната и падане на валутния борд.
Това заяви бившият премиер Иван Костов, който в ефира на Би Ти Ви направи аналогия между ситуацията с КТБ и Първа частна банка (ПЧБ) от 1996 г.
В началото на интервюто в отговор на въпрос той обясни, че КТБ в момента е запорирала пенсията на съпругата му Елена. "Така че имаме пари ние от семейството в банката и понасяме щети като всички останали", допълни той. В отговор на въпрос той каза, че няма кредити от КТБ.
Той отрече да има каквото и да е връзки с мажоритарния собственик на банката Цветан Василев и посочи, че въпреки че КТБ е приватизирана по негово време, Василев е бил привлечен като собственик по-късно, а най-големият възход на банката е бил по времето на правителствата на Сакскобургготски, Тройната коалиция и ГЕРБ.
По думите му става дума за апетити за придобиване на КТБ на безценица, както и за намеса на външни сили, опитващи се да дестабилизират страната, за да овладеят институциите. Той допусна, че ограбването на КТБ се прави с помощта на държавата.
Костов заяви, че когато се говори за банката, трябва ясно да се разграничат интересите на собствениците и на кредитополучателите, които не възнамеряват да си връщат дълговете, от добросъвестните й клиенти.
Това е четвъртата банка по големина и там са преплетени големи интереси - на хора, които плащат заплати, на фирмите, на пенсионерите, затова да извадим пред скоби интересите на собствениците и да решим проблемите на всички останали, каза Костов. Той добави, че интересите на собствениците и на недобросъвестните длъжници на банката минават през политиката.
Невъзможно е сумата от 3,5 млрд. лв. да бъде обявена за несъбираема, заяви Костов
Той се позова на печалбата на институцията за миналата година, приходите й от лихви и размера на отпуснатите кредити. Според него повечето кредити, включени в нея, се обслужват.
"За миналата година банката има положителен резултат от разлика между лихвите и таксите по кредитите и това, което е платила на вложителите. Дала е около 4,5 млрд. кредити и е получила огромни лихви", обясни бившият премиер .
По думите му не е възможно кредити, които носят такива огромни лихви, да бъдат обявени за несъбираеми.
"За тези 3,5 млрд - ако ги махнем от 4,5 млрд, ще остане 1 млрд, който трябва да е произвел 36% печалба. Това означава, че тези 3,5 млрд. не могат да бъдат източени от банката, защото тези пари, които са приход, са регистрирани от всички вложители”, обясни Костов.
Костов бе силно критичен към действията на ръководството на БНБ, а за Иван Искров каза "за два мандата не научи банковите понятия, така че като говори да го разбират професионалистите".
Той нарече твърденията за касиерката, изнесла 200 млн. лв., "пълна нелепица" и добави, че "само някой завършил в Симеоново или Югозападния университет може да го каже".
Има хора в България, участвали в създаването на валутния борд, които знаят как да укрепят банката, без да накърняват интереса на вложителите, заяви Костов и призова ръководството на БНБ да се допита до тях.
По думите му половин година под специален надзор може да се реши въпроса. Ако искат, могат да решат проблема, но ако не искат - ще я ликвидират, продължи той.
"Аз мога да оправя тази банка, това е вън от всякакво съмнение. Не давам никаква заявка - не само аз, и други могат да оправят банката. И аз съветвам банката да не се ликвидира, а да се опита да реши въпроса и да не се товарят хората с плащания", заяви той.
Има десетки решения за учените, знаещите и можещите, така че да не се прехвърля всичко върху гражданите на България, смята бившият премиер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!