Н ай-правилната стъпка за решаване на казуса с Корпоративна търговска банка е да се поканят акционерите да участват в рекапитализацията й. Това каза финансовият анализатор Владимир Каролев на дискусия за банковата система.
Той допълни, че Оманският държавен фонд, който притежава 30% от капитала на КТБ, е наел адвокатски фирми, за да търси правата си. Той се изказа против създаването на специален закон за КТБ.
По думите му при наличие на проблем в ликвидността на големите вложители може да бъде предложено да станат акционери в банката. Да края на 2013 година и през първото тримесечие на тази година КТБ е с много добри показатели.
Фирмата "Кей Пи Ем Джи" може да направи одит на банката само за две седмици и да каже реално в какво състояние се намира, посочиха участници в дискусията.
Икономистът Любомир Дацов заяви, че най-голямата опасност в случая с КТБ е разклащането на доверието в банковата система.
Владимир Каролев заяви, че банковата система в България остава свърхликвидна. Много малка част от парите, изтеглени от КТБ, са напуснали страната, в огромната си част те са вложени в други наши банки, посочи той.
Кризата в КТБ поставя на тежко изпитание много на брой предприятия и техните работници и служители, чиито средства са блокирани в нея по решение на съответните институции без никаква гаранция, че подобни действия няма да бъдат извършени и на други места, още повече че беше направен и подобен опит, се посочва в открито писмо на КТ "Подкрепа", разпространено на дискусията от президента на синдиката Константин Тренчев.
КТ "Подкрепа" предлага техни представители да участват в процедурата на оценка на банката. "С тази дискусия за КТБ ние търсим рационални решения за абсолютно криминална случка. Тя може да бъде сравнена със ситуация, в която във времената на Дивия запад двама души се стрелят с пистолети, без да се интересуват от ставащото около тях", каза Димитър Манолов - вицепрезидент на КТ "Подкрепа".
По думите на Манолов с атаката срещу КТБ се готвел "ефект на доминото" върху цялата банкова система в България.
БНБ допусна да бъде поставена в унизителната ситуация, да е слуга на арогантни и неуки хора. В същата ситуация е и Комисията за финансов надзор, каза Димитър Манолов.
Константин Тренчев заяви, че от синдикатите нямат доверие на действията на институциите по казуса, както и че е възможно напрежение от страна на работници, които получават заплатите си чрез Корпоративна търговска банка.
Бившият министър на финансите Стоян Александров определи говоренето по медиите за кражба на 3,5 млрд. лева от КТБ като абсолютно безотговорно и некомпетентно.
Апетитът не е към самата банка, а към обезпеченията на фирми и на общини, които са в КТБ, каза Александров. Той посочи, че ще бъде добро решение, ако държавата придобие мажоритарен дял от банката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!