Б ританската икономика ще пострада от решението за напускане на EС въпреки признаците в икономическите данни, че отражението няма да е толкова сериозно, колкото предвиждат някои.
Това заяви британският премиер Тереза Мей на път към Китай за участие в срещата на върха на Г-20, предаде Ройтерс.
"Предстоят ни трудни времена, заяви Мей. Видяхме, че данните дават противоречиви сигнали
за ситуацията в икономиката в настоящия момент. Смятам, че тя реагира по-добре, отколкото някои предсказваха след референдума, но аз ще бъда честна и няма да лъжа, че всичко върви добре".
Мей заминава за срещата на 20-те най-развити икономики в Китай заедно с шефа на Bank of England (Банк ъф Ингланд) Марк Карни и от министъра на финансите Филип Хамънд, който се обяви за фискален стимул за опазване на растежа.
След Брекзит: Предлагат създаване на европейска свръхдържава
Британците масово питат в "Гугъл": Какво е ЕС?
Попитана за мнението й за нуждата от "фискален рестарт" - термин, използван от Хамънд по време на негова визита в Китай през юли, Мей каза, че правителственият отговор още не е твърдо определен. "Ще обмислим въпроса в зависимост от данните през есента."
Очаква се Хамънд да разхлаби контрола на предшественика си Джордж Озбърн върху държавната кесия, посочва Ройтерс.
Коментарите на британския премиер дойдоха на фона на многохилядните протести
в Лондон и други британски градове срещу намерението на Великобритания да излезе от Европейския съюз. Хората за пореден път поискаха нов референдум за членството в ЕС
В първия референдум на 23 юни 52 на сто от британците гласуваха за излизане от ЕС при избирателна активност от 72 на сто. Мей обаче коментира, че не възнамерява да свиква втори референдум, тъй като волята на избирателите трябва да бъде изпълнена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!