В еликобритания излиза от Европейския съюз, определи Референдума, който се проведе вчера в страната.
Общо 17,4 млн. души са предпочели да напуснат ЕС, за сметка на 16,1 млн., които са за оставане в общността.
Казано в проценти - 51,9% от избирателите са подкрепили „Брекзит“ срещу 48,1% за оставане в съюза.
Докато се обобщаваха резултатите, имаше обрати в преднината, като първите резултати сочеха преднина за гласувалите за оставане.
Изборът на британците обаче не означава незабавно излизане от ЕС.
Великобритания ще остане член на ЕС и ще започне процес за напускането на съюза. Но часовникът ще започне да отброява оставащото време на Великобритания в ЕС, едва когато Обединеното кралство уведоми ЕС, че иска раздяла - а някои от лагера за излизане заявиха, че това няма да стане преди 2018 г. Въпреки това ЕС може и да не се съгласи с варианта за отложено излизане.
След това предстоят поредица от преговори с цел Великобритания и ЕС да намерят начин да разделят икономиките си, които са тясно свързани, откакто Обединеното кралство стана член на 1 януари 1973 г.
Така както е формулиран член 50 от Договора за Европейския съюз, преговорите вероятно ще продължат поне две години, но е възможно да траят и по-дълго, стига всички останали 27 държави членки да са съгласни.
"Преговорите на Обединеното кралство с ЕС ще са трудни, тъй като европейските лидери няма да искат да създават прецедент за лесно излизане, който да бъде използван от други страни, желаещи да преразгледат статута си, като например Дания", заяви Хауърд Арчър от компанията за изследвания Ай Ейч ЕС.
Каквото и да стане, ЕС ще се сблъска с проблеми. Наред с икономическите беди, проблемите с Гърция и неспособността да бъде постигнато единомислие как да бъде овладяна извънредната ситуация с бежанците Брекзитът ще задълбочи екзистенциалната криза на Европа, коментират анализатори.
Хронологията:
Иначе - около 5 часа местно време, след като дадоха 90-процентов шанс за оставането на страната в ЕС, основните компании за залагания направиха кампанията за напускане фаворит.
Информационните агенции също премениха насоката. След като малко преди 5 часа "Дейли мейл" изнесе резултати в полза на оставането в ЕС, към 5.30 данните вече клоняха в другата посока. Резултатите се изчисляваха първо на регионално ниво и след това се сумираха на национално, заради което настъпи рязката промяна.
The Brexit door opens! Britain is on track to LEAVE the EU https://t.co/kQBz29NgFd #EUref #EURefResults pic.twitter.com/42kCjpvqS1
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) 24 юни 2016 г.
Рано сутринта в полза на Брекзит данни изнесоха и други световни агенции. Европа понякога казва "Не" заявиха от AFP малко след 5.30 българско време:
EU referendums: Europeans sometimes say 'No' https://t.co/IyP9uaSFKf pic.twitter.com/clfrfJ1xVI
— AFP news agency (@AFP) 24 юни 2016 г.
Лидерът на Британската партия на независимостта Найджъл Фараж пък заяви на стената си в „Туитър“, че се осмелява да мечтае за независима Великобритания. Малко по-рано и той беше скептик.
Farage: 'Dare to dream. The dawn is breaking on an independent United Kingdom' https://t.co/1gufzgivle #EURef pic.twitter.com/Ziwt0Gv1uS
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) 24 юни 2016 г.
Страната обаче е разделена:
Лондон гласува за оставане в ЕС. Най-малко четири милиона души в британската столица са гласували на историческия референдум.Това е най-високата избирателна активност в британската столица от общите избори през 1950 г., когато до урните отидоха 80 % от избирателите, съобщава Агенция „Фокус“.
БТА изнесе данни за други региони. Манчестър и Единбург са гласували за оставане на Великобритания в ЕС, докато Кентърбъри, Нотингам и Шефилд - за излизане от общността.
Като региони - Северна Ирландия и Лондон искат в ЕС. Категорично "за оставане" са и шотландците. Никола Стържън, която е премиер на Шотландия дори обяви, че Шотландия може да разгледа бъдещето си като част от Европейския съюз. Местни политици коментират, че са готови да обсъдят отделяне.
"Против" оставането в съюза пък са в големи части на Англия и части от Уелс.
The Leave campaign is almost one million votes ahead https://t.co/pJ2xFL2kGV #EUref #EURefResults pic.twitter.com/tS5EDTSWiv
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) 24 юни 2016 г.
Вижте тук вота по градове.
Междувременно страхът от Брекзит срути борсата в Токио, съобщи БГНЕС.
Сесията на борсата в Хонконг започна със спад на котировките поради същата причина.
Иначе - заигравките по темата продължават. Световни издания публикуваха откъси от филма "Денят на независимостта", като така направиха препратка към гласуването на Острова.
Liveblog: Britain awaits the results of a historic referendum on its EU membership https://t.co/KxIdxkJ2T7 pic.twitter.com/ODvaoDolYP
— The Atlantic (@TheAtlantic) 24 юни 2016 г.
Страховете от Брекзит доведоха и до рекорден срив на британската лира, която падна под 1,40 долара, след като първите резултати показаха превес на привържениците на излизането на страната от ЕС. Подобно явление не е наблюдавано от 31 години.
Цената на барел петрол сорт "Брент" също падна с 5%, докато цената на унция злато рязко се покачи с 50 долара.
Брекзит доведе и до оставката на британския премиер Дейвид Камерън.
David Cameron's EU gamble has failed. His career is over https://t.co/aChKKysZDI
— The Independent (@Independent) June 24, 2016
Вижте как ще изглежда световната карта при Брекзит:
How the world will change after Britain votes for Brexit https://t.co/yVlHND4APm pic.twitter.com/nEiK4wMtJX
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) 24 юни 2016 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!