Н ай-богатите 400 души в света са изгубили 127,4 млрд долара в петък, след като световните капиталови пазари се олюляха от новината, че британските избиратели са гласували за излизане от Европейския съюз.
Милиардерите са изгубили 3,2% от своето общо нетно богатство, което общо възлиза на 3,9 трилиона долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Най-големи са загубите на най-богатия човек в Европа, Аманцио Ортега, който е изгубил над 6 млрд. долара, докато деветима други са назад с над един милиард.
Сред тях са Бил Гейтс, Джеф Бесоз и Джералд Кавендиш Гросвенър – най-богатия човек в Обединеното кралство.
Както стана ясно след новината за Брекзит - от Британия и изход, капиталовите пазари изгубиха 2,1 трилиона долара, и то само в петък - денят, в който станаха ясни резултатите от референдума.
Инвеститорите се насочиха към сигурни активи като златото, японската йена и т.нар. сини чипове – акции с по-висок търгуван обмен.
Загубите в активите на борсите в Токио и Париж са в размер на 8%, около 7% във Франкфурт и над 3% в Лондон и Ню Йорк.
Централните банки предприеха мерки за запазване на ликвидността
и на доверието в пазарите и противодействаха на най-сериозните загуби.
Британската лира в един момент се обезцени с 10% спрямо долара до 31-годишно дъно, преди леко възстановяване с около 1% в края на деня. В ранните часове в петък, когато все още процентите бяха за оставане на Острова в Общността, лирата поскъпна до 1,5 долара.
#Brexit Two trillion dollars worth of stocks, markets, currency wiped off in just one day.. ! The party begins :)) pic.twitter.com/QQMKcolgDC
— Zaid Hamid (@ZaidZamanHamid) June 25, 2016
Защо Великобритрания трябва да бъде наказана
Сорос пак спечели на гърба на Великобритания
Путин: Никой не иска да храни по-слаби икономики
Паника на световните борси заради Брекзит
При еврото спадът спрямо долара стана 2,6%.
Цената на златото нарасна с почти 5%, а тази на йената с 4,2% спрямо долара и 7% спрямо еврото.
Цените на петрола, които регистрират глобален спад в последната една година,
също реагираха отрицателно на притесненията, че излизането на Великобритания от ЕС ще доведе до намаляване на глобалния икономически растеж.
В Ню Йорк цените на суров петрол „Западен Тексас” спаднаха с 2,47 долара до 47,64 долара за барел при планираните доставки за август.
U.S. stocks tumble the most in 10 months after U.K. #Brexit vote https://t.co/aIiZE7oCfF pic.twitter.com/ehm4M6QVsv
— Bloomberg (@business) June 24, 2016
В Лондон сортът „Брент Норт Сий” спадна с 2,50 долара до 48,41 долара за барел.
Различни анализатори са почти единодушни, че излизането от ЕС ще доведе до рецесия
на британската икономика следващата година и цялостен спад в европейския растеж.
Решението на Великобритания да напусне Европейския съюз увеличи несигурността на финансовите пазари, но последните им реакции бяха пресилени, заяви китайският финансов министър Лоу Цзивей, цитиран от Ройтерс.
"Решението за Брекзит ще се отрази световната икономика.
Последиците от него ще станат ясни след 5 до 10 години. Сега е трудно да се прогнозира.
Емоционалната реакция на пазарите вероятно е малко пресилена - те трябва да се успокоят и да погледнат на ситуацията обективно", заяви Лоу.
Британското решение за напускане на Европейския съюз ще удари икономиката на целия блок. Очаква се самата Великобритания да загуби над 300 милиарда евро - 334 милиарда долара, до 2030 година, твърди германски експерт.
"Това е ситуация, в която всеки губи, страните-членки на ЕС и най-драматично самата Великобритания", казва Андреас Есер, който оглавява икономическия отдел на фондация "Бертелсман".
Брутният вътрешен продукт на Великобритания може да спадне с до 14 процента до 2030 г., когато ще се усетят напълно последиците.
Над 50 процента от британската търговия е с държави от ЕС, сочи докладът. Ако страната загуби търговските си привилегии, митата ще оскъпят обмена на стоки и услуги.
Сред секторите, най-тежко засегнати от Брекзит, са машиностроенето и автомобилната индустрия, както и фармацията и химическата промишленост.
Банковият отрасъл, който е от първостепенно значение за британската икономика, също ще пострада от изолацията, тъй като инвеститорите вероятно ще се оттеглят.
От това биха могли да спечелят обаче други финансови центрове в Европа като Франкфурт и Париж, коментира германският експерт.
Брекзит е началото на разпада на ЕС, коментира и проф. Нуриел Рубини.
Това е и човекът, който предсказа икономическата криза през 2008 г.
В същото време той е убеден, че Брекзит няма да доведе до нова вълна на рецесия или нова финансова криза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!