Британската кралица Елизабет II произнесе кратка реч при откриването на сесията на шотландския парламент в Единбург, като това беше първото й такова обръщение след референдума от 23 юни във Великобритания, на който поданиците й решиха да напуснат ЕС.
Тя призова депутатите и занапред да се трудят за благото на жителите на района, запазвайки спокойствие в условията на постоянно променящия се свят.
Призивът й идва на фона на недоволството на района,
който заедно със Северна Ирландия и Лондон, гласуваха за оставане в Съюза. Шотландия дори е решена да преговаря с ЕС за оставането й в Общността.
Елизабет II се обърна към депутатите внимателно и безпристрастно да обмислят предизвикателствата и възможностите, които се откриват сега пред Шотландия.
Четири сценария за оставане на Великобритания в ЕС
Анализатори: Няма да има никакъв Брекзит
Британците масово питат в "Гугъл": Какво е ЕС
Британци искат да стават ирландци след Брекзит
Защо Великобритрания трябва да бъде наказана
"Живеем и работим в условия на все по-сложен свят, изискващ от нас все нови усилия, където събитията и промените се извършват с удивителна скорост.
Безусловно не е лесно човек да остане спокоен и уравновесен",
изтъкна британската кралица.
Тя обаче нито веднъж не спомена референдума, но анализатори изтълкуваха горните й думи като коментар на допитването.
Шотландският премиер Никола Стърджън обаче й отвърна, че Шотландия няма да се уплаши пред предизвикателството, пред което е изпратена.
Междувременно десетки хиляди граждани излязоха по улиците на Лондон в знак на протест.
Между 30 и 40 000 души излязоха, за да покажат, че искат в ЕС.
Tens of thousands of people are marching through London to protest against plans to leave the European Union https://t.co/gH9GYgd1JO
— Sky News (@SkyNews) July 2, 2016
Демонстрантите, които се включиха в организираната в социалните мрежи инициатива „Марш за Европа“, издигнаха плакати с надписи „Бримейн“ и „Обичаме Европа“.
Общо 52 % от гражданите на Обединеното Кралство подкрепиха Брекзита в референдума, проведен на 23 юни. Противниците им бяха 48 %.
Мнозинството от протестиращите са младежи.
Някои от тях бяха увити в европейското знаме, а други развяваха плакати с надписи : "Аз съм с ЕС". Те скандираха "Какво искаме ние? Да останем в ЕС", потегляйки към политическия квартал на столицата Уестминстър на поход, обявен чрез социалните мрежи като "Поход за Европа".
"Бях наистина шашнат сутринта след гласуването",
каза един от демонстрантите, Натаниъл Самсън на 25 години, от северен Лондон.
Над 60 на сто от жителите на Лондон гласуваха за оставане в ЕС на референдума миналия четвъртък, като най-младите гласоподаватели подкрепиха оставането почти единодушно, припомня Ройтерс.
Хилядите искат да се анулира референдумът.
Министрите Тереза Мей (вътрешни работи) и Майкъл Гоув (правосъдие) - съперници за премиерския пост след оставката на Дейвид Камерън, обявиха, че няма да стартират процедурата по Brexit преди края на 2016 и дори през 2017, с което предизвикаха раздразнението на френския президент Франсоа Оланд.
Решението за Brexit е взето и то не може да бъде отложено или анулирано, заяви Оланд. Европейските ръководители се обявиха за възможно най-бързо активиране на член 50 от Лисабонския договор, за да се сложи край на несигурността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!