Б ившият кмет на Лондон и един от двигателите на кампанията за Брекзит - от Британия и изход, е сред фаворитите на букмейкърите за следващ премиер.
В същото време той е сочен за главния виновник за резултатите от референдума от 23 юни - тогава 51,9 на сто от поданиците на Нейно величество пожелаха Обединеното кралство да напусне Европейския съюз.
Разследване за произхода му пък доказа, че е внук на турски емигрант.
"Аз не мога да подчертавам твърде много, че
Великобритания е част от Европа",
написа Джонсън в редовната си колонка във в.“Дейли Телеграф".
Брекзит връща кривите банани във Великобритания
Британците масово питат "Гугъл": Какво е ЕС
Шефът на ЕП показа вратата на Великобритания, тя се дърпа
Той омаловажи и перспективата за независимост на Шотландия - Шотландия, Лондон, Северна Ирландия гласуваха за оставане в ЕС, като се обмисля дори и втори референдум за независимостта на Шотландия. Първият й министър Никола Стърджън заяви, че народът не е съгласен с Брекзит.
„Единствената промяна - и тя няма да настъпи с трескава прибързаност - е, че
Великобритания ще се освободи от извънредната и непрозрачна система на законодателството на ЕС",
написа той. "Правата на гражданите на ЕС, живеещи в тази страна, ще бъдат напълно защитени, като същото важи и за британските граждани, живеещи в ЕС." Джонсън допълва, че британските граждани ще продължат да имат правото да работят в ЕС, да живеят, пътуват, учат, да купуват домове и да се заселват в страните от съюза.
Отвъд това обаче от петък насам, когато станаха ясни резултатите от референдума, а Дейвид Камерън подаде оставка, започнаха залозите.
Броени часове след като стана известно, че британците са гласували за излизане от Евросъюза техният премиер обяви, че и той напуска своя пост, само че смята да го направи през октомври 2016 г. Първоначално Камерън обещаваше да остане начело на правителството независимо какъв е изходът от гласуване. Но сутринта на 24 юни той заяви, че е противник на Брекзит и не е готов да представлява Обединеното кралство на преговорите за излизане от Евросъюза.
Новият лидер трябва да стане ясен до 2 септември, съобщи партийният комитет, отговарящ за избора.
Главният фаворит на букмейкърите е бившия кмет на Лондон Борис Джонсън.
52-годишният политик е известен със своето необичайно поведение и ексцентрични изказвания. Това обаче едва ли ще му попречи да оглави партията на торите и да получи ключовете от резиденцията на Даунинг стрийт №10.
Германци и финландци също искат референдум
Какво значи Брекзит за Меркел и Германия
Близо 3 млн. вече искат Кралството обратно в ЕС
Супербогатите изгубиха милиарди заради Брекзит
Сред първите в надпреварата е и министърът на вътрешните работи Тереза Мей. Макар че тя бе противник на „Брекзит“, 59-годишната Мей успя да запази добрата си репутация сред евроскептиците. Тя има доста добри шансове да получи тяхната подкрепа.
Who will be next UK PM? Boris Johnson & Theresa May favorites for Britain’s top job as #Cameron resigned https://t.co/9V5ZE2Doqo
— RT (@RT_com) June 27, 2016
В същото време излезе и една подробност за произхода на Джонсън, който преди време призна, че се боядисва, за да запази русия цвят на косата си.
Той е внук на беден турчин – емигрант в Лондон.
По документи негов дядо е известният в недалечното минало журналист в Турция Али Кемал, предаде БГНЕС, базирайки се на разследване за произхода на Джонсън. Документ показва и турското издание Haberturc.
Истинското му име е Александър Борис де Фефел Джонсън /Alexander Boris de Pfefel Johnson/.
Дядо му Али Кемал е един от водачите на протестите срещу турската война за независимост и срещу националистите.
Boris Johnson's Great Grand Father Ali Kemal. pic.twitter.com/YbcsijfNzZ
— Ahmed Bhatti (@AhmedBhatti20) June 26, 2016
Заради всичките си действия той е бил линчуван на 6 ноември 1922 г. Али Кемал е една от най-интересните личности в турската история не само заради съпротивата си срещу националистическите движения и нагласи, но и като едно от ярките имена в журналистиката. В младежките си години той е бил няколко пъти пращан на заточение от тогавашния владетел Абдул Хамид Втори, а в началото на 20-ия век емигрира в Лондон, където през 1903 г. се жени за английската дама Уилфрид Брун, с която имат една дъщеря.
При обявяването на втората конституционна монархия през 1908 г. той се завръща в Истанбул, където започва да пише във вестниците и да преподава в университета, и подлага на жестока критика Партията на единението и напредъка. Година по-късно след избухването на безредиците от 31 март той се вижда принуден отново да избере изгнанието и заминава при семейството си в Англия. Тук вече опозиционният журналист го очакват много и тежки дни. В Края на 1909 г. му се ражда син на име Осман Кемал, но скоро след това майката Уилфрид умира.
Али Кемал, дъщерята и синът му, и тъщата Маргарет Брун трябва да изживеят 3 години в крайна мизерия в Уимбълдън.
Бащата изоставя децата си на баба им и се премества в южния град Бърнмут, а през 1912 г. отново заминава за Истанбул.
Там се жени за втори път – Сабиха ханъм е дъщеря на министъра на военния арсенал Зеки паша. През 1914 г. от новата съпруга се ражда синът му Зеки, на когото по-късно дават фамилията Кунералп.
L'arrière-gd-père de #BorisJohnson: le turc Ali Kemal, lynché pr s'être opposé à la guerre d'indépendance d'#Ataturk pic.twitter.com/NqeX9IfnOx
— Ariane Bonzon (@ArianeBonzon) June 25, 2016
Същият Зеки Кунералп по-късно става един от водещите дипломати на Република Турция. Междувременно английските деца на Али Кемал растат на Острова, получават гражданство, заради което се отказват от бащината фамилия Кемал и вземат моминската на баба им Джонсън.
Така Осман Кемал става Осман Уилфрид Джонсън, който се оженва за Айрин Уилиамс,
а през 1940 г. им се ражда син на име Стенли Патрик Джонсън. Същият става депутат от Консервативната партия в периода 1979-1984 г. и освен известен писател, той е експерт по околна среда и проблеми на населението. Той има 4 деца, сред които е и спряганият за нов британски премиер Борис Джонсън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!