Б ившият кмет на Лондон Борис Джонсън, който беше спряган за най-вероятен претендент за премиерския пост във Великобритания обяви днес, че няма да се кандидатира за мястото.
Джонсън коментира, че "предвид ситуацията в парламента," е стигнал до извода, че не може да бъде следващият лидер на управляващата партия.
За нов премиер се заговори, след като резултатите от референдума на Острова принудиха Дейвид Камерън да хвърли оставка. Той все пак заяви, че ще предаде поста след няколко месеца.
Джонсън пък беше един от най-яростните застъпници на кампанията в подкрепа на Брекзит
Освен него, за премиерското място се спрягат още две имена – министърът на вътрешните работи Тереза Мей и на правосъдието Майкъл Гоув. Те остават в битката, заедно с
министърът на труда и пенсиите Стивън Краб, бившият министър на отбраната Лиам Фокс, както и депутатката Андреа Лийдсъм.
Именно днес изтече крайният срок за издигане на кандидатури за нов лидер на Консервативната партия във Великобритания. Именно сред тях ще бъде избран и нов премиер.
Въпреки решението от референдума, защитниците на оставането на Острова в Европейския съюз все още виждат лъч надежда:
„Мисля, че това ще бъде много трудно за постигане и че много неща би трябвало да се случат най-напред, но в момента не изключвам нищо", казва професорът по европейска политика и външни работи Ананд Менон.
Анализатори посочват четири вероятни сценария, които може да работят в тази посока:
Вариант 1: Пренебрегване на референдума
Този вариант беше обсъждан нашироко и от специалистите по Конституционно право във Великобритания.
Според тях, решението за излизане от ЕС трябва да бъде гласувано в парламента. На практика обаче, ако депутатите решат да не го гласуват, то няма да влезе в сила.
Депутатите могат да забавят и задействането на член 50 - клаузата за напускане, включена в уреждащия отношенията в ЕС Лисабонски договор, като така ще спечелят време.
Вариант 2: Задействане на шотландското вето
Британският парламент не може да се разпорежда по шотландските въпроси без съгласието на Шотландия. От там обаче категорично искат да останат в ЕС, което може да значи, че това дава право на Единбург да наложи вето върху окончателното решение.
Вариант 3: Провеждане на нови избори
Тук се споменава, че след решението за Брекзит, парламентът е разклатен. Това може да изтегли напред партиите, подкрепящи оставането на страната в Европа. Което пък може да стане причина за нови избори и ново правителство, което да гласува против Брекзит.
Основно предизвикателство за този сценарий обаче е факта, че не са планирани избори преди 2020 г.
Вариант 4: Провеждане на нов референдум
Това също е често обсъждан сценарий. Причината е, че много британци заявиха, че са сгрешили, като са гласували за излизане от ЕС.
В онлайн петиция вече има над 4 милиона подписа за провеждане на ново допитване.
Припомнете си още:
Брекзит връща кривите банани във Великобритания
След Брекзит: Предлагат създаване на европейска свръхдържава
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!