Д нес започва връщането на имигранти от Гърция в Турция на базата споразумението между ЕС и Анкара. В няколко турски града имаше протести срещу бежанците. Самите емигранти също не искат да напускат територията на Гърция и протестират.
Правителството в Атина пое ангажимента 500 души да бъдат изпратени обратно на 4 април.
Изпращаните обратно имигранти ще бъдат сирийци, афганистанци и пакистанци. Турция подготвя два центъра за регистрацията им.
Работата по изграждане на тези центрове започна в курорта Чешме, провинция Измир, точно срещу гръцкия остров Хиос, към който се насочват много мигранти.
Другият център върху площ от 500 кв. метра се намира близо до пристанището. В центъра ще има палатки, където имигрантите ще бъдат регистрирани, ще им се вземат пръстови отпечатъци и ще бъдат преглеждани от санитарните служби.
Намерението на властите в Турция, да приемат обратно бежанци и да изграждат лагери за тях след споразумението с ЕС, бе посрещнато с категорично неодобрение, първият протестен митинг се състоя в събота в южния град Измир.
В района на Дикили е планирано изграждането на голям бежански център. Именно това крайбрежие бе главната отправна точка на сирийските групи към гръцкия остров Лесбос, а в нелегалния трафик по море десетки намериха смъртта си.
Там обаче са съсредоточени огромни оранжерии с много работещи в тях, както и комплекси за почивка, а интензивният приток на имигранти особено през последната година изостри търпението на местните. Изграждането на лагера - само слух през последния месец, бе най-горещо обсъжданата тема, но подготовката за него е вече факт.
Областният управител на Измир Мустафа Топрак опита да уталожи недоволството на протестиращите с твърдението, че не лагер, а временен център за настаняване на бягащите от вътрешно-държавните конфликти хора ще бъде създаден в района, докато бъдат обработени документите им.
Това не успокои местните хора и те издигнаха плакати с надписи „Не идвайте“, „“Не мълчете, крещете“, „Утре ще е късно“ и др. Кметът на Дикили Мустафа Тосун от опозиционната народно-републиканска партия заяви, че в туристически и земеделски район не е желателно да има бежански лагер.
Вижте още за бежанската криза:
САЩ: Със затоплянето България ще е на пътя на бежанците
България дава „под контрол” 6 млн. евро на Турция
Турците се гласят за Шенген от първи юли
Броят на имигрантите в Гърция към момента е над 50 000. Тяхното придвижване по-нататък спря благодарение на твърдата позиция на страните от западно-балканския маршрут, които затвориха границите си.
Съгласно споразумение между ЕС и Анкара, Европа също ще започне да приема бежанци директно от лагери в Турция. Според условията връщането и приема на нови имигранти ще става по системата 1 върнат за 1 приет бежанец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!