З а някои бежанците от Сирия са насилници, терористи и джихадисти. За други, те са жертви на конфликт, които са нуждаят от помощ. А за трети емигрантите са евтина работна ръка, която в зависимост от гледната точка или ще съживи изпадналата в стагнация европейска икономика, или ще открадне работни места от европейците.
Истината е, че бежанците са всичко това и много повече, защото те са просто хора, като всички нас. Сред тях има насилници, престъпници, религиозни фундаменталисти, но има и добри, благородни и щедри, има неуки и образовани, има работливи и мързеливи.
Това е цял един народ, прогонен от война, която започна като граждански протест и се превърна в кървава баня, благодарение на намесата на външни сили – Турция, САЩ, Русия, Иран, Саудитска Арабия, „Ал Кайда” и „Ислямска държава”.
Много от бежанците бягат от войната, без никога да са участвали в нея и дори без да са я виждали. Не всеки град в Сирия е бойно поле. Войната обаче ги е оставила без избор, защото икономиката на страната е срината.
Между сирийските емигранти и ирландците, избягали от английския терор към САЩ в края на XIX век, италианците, част от които създават американската мафия, а други градят съдебната система зад Океана и българите, пръснали се навсякъде по света след краха на комунизма, няма никаква разлика.
Всъщност бежанците са изключителни. Това са най-добрите и най-лошите представители на сирийския народ – хора, които са достатъчно смели, за да рискуват всичко, в името на по-добър живот.
Media Day w/ #refugee athlete Yusra Mardini in Berlin, March 18, organized by @DOSB.Register https://t.co/zshB37EVIb pic.twitter.com/UdVTz5jvr8
— AIPS (@AIPSmedia) March 3, 2016
Историята на едно момиче от Сирия показва, как трагедията на войната и хуманитарната катастрофа може да създаде нови възможности за смелите.
„Когато имаш проблеми в живота си, това не означава, че трябва да се предадеш и да ревеш като бебе”, споделя Юсра Мардини.
„Беше наистина трудно и не обвинявам никого, ако е плакал, но понякога просто трябва да продължиш напред през проблемите, защото проблемите може би ще ти дадат всичко. Проблемите са причината, поради която аз съм тук, аз съм по-силна и аз искам да постигна целите си”, категорична е Юсра.
Тя е бежанка от Сирия. Сега тренира в басейна на берлинския район „Шпандау”, готвейки се за квалификацията по плуване за Олимпийските игри през 2016 г. в Рио де Жанейро.
Юсра е на 17 години. През 2012 г. представя Сирия на Световното първенство по плуване за младежи в Турция.
През август миналата година двете с нейната сестра Сара бягат от гражданската война в родината им и сега живеят в Германия.
„Във водата няма разлика, дали си бежанец, сириец или германец. Мисля, че във водата си само ти и твоят конкурент”, допълва Юсра Мардини.
Хората са само хора, добри или лоши, победители или губещи, това зависи от всеки един от нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!