В България е активирана втора степен на опасност - за българо-турската граница, по националния план за действие при извънредни ситуации.
Вижте в снимки пътя на част от мигрантите у нас...
Това обясни в кулоарите на парламента вътрешният министър Румяна Бъчварова. Степента на опасност е била активирана с нейна заповед в средата на октомври.
Тя е свързана с „подготовката на условия, ако се случи третата степен - масово нахлуване на бежанци, да имаме готовност”, посочи Бъчварова.
„Една от мерките по нея е да се създадат условия за безпроблемно настаняване на бежанци в центрове от временен тип - фургони, за да могат да бъдат проверявани без да се нарушава процедурата. Не можем да пренебрегнем тази опасност”, обясни вътрешният министър и подчерта, че „преди няколко дни в изявление турският президент Ердоган казва, че до декември ще контролира бежанските потоци, а след това ще вдигне контрола върху потоците, които са насочени към Европа”.
Бъчварова уточни също, че над 90% от задържаните на границата със Сърбия в последната седмица имигранти са хора, които вече са регистрирани в България.
Аврамопулос: Гърция е разбила толкова трафикантски мрежи, колкото България
Стотици мигранти тръгнаха пеша от Белград към Унгария
Европа на крачка да връща мигранти към България
Междувременно военният министър Николай Ненчев обяви, че скоро българските военни, които помагат за отбраната на границата с Турция, ще могат да разчитат на по-добро облекло и оборудване, съобщи NOVA.
„Изключително съм доволен от това, което видях, това, което разбрах. Много силно мотивирани са, с конкретни резултати. Само от специалните части за около месец имаме над 350 задържани човека. Давам изключително висока оценка”, заяви министър Ненчев, който днес посети границата с Турция.
„Бежанската криза е проблем, който пряко застрашава националната сигурност на България, и ще бъдем изключително сериозно отдадени на задачите, свързани с охраната на държавната граница.“, подчерта той. Според военния министър информацията за обстановката в Афганистан, Сирия, Ирак, Иран, Либия, не е оптимистична.
Ненчев добави, че при необходимост в района на границата могат да бъдат предислоцирани в рамките на няколко часа близо 2000 военнослужещи, подготвени за изпълнение на задачи по нейната охрана. „Виждам, че хората от малките населени места в пограничните райони са спокойни, когато нашите момчета са около тях“, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!