И зборите в три германски провинции, които се възприемаха като първи тест за отношението на германците към политиката на канцлера Ангела Меркел за либералната й миграционна политика, завършиха с тежко поражение за нейната партия - Християн-демократически съюз.
В две от провинциите ХДС бе победен, а в трета запази преднината си, но почти бе настигната от ксенофобската и антиевропейска "Алтернатива за Германия".
Поражението в Баден-Вюртенберг и Райнланд-Пфалц е
най-лошият сценарий за Меркел.
Alle Ergebnisse zu #ltwrlp, #ltwlsa und #ltwbw gibt es hier im Überblick: https://t.co/PIh7wwsyA5 pic.twitter.com/ysLfdHiPHd
— FAZ.NET (@faznet) 13 март 2016 г.
В източногерманската провинция Саксония-Анхалт по предварителни данни партията ѝ победи и събра 30.5% от гласовете, но с 21.5% я следват националистите, които надминаха социалдемократите - коалиционният партньор във федералното правителство.
За пръв път "Алтернатива за Германия" става втората по големина
сила в провинциални избори. Партията ще бъде представена и в трите провинциални парламента.
Социалдемократите, които бяха част от управляващата коалиция до момента, получиха сериозна подкрепа - в Бюден-Вюртемберг първи са с 32 на сто, втори са ХДС с 27,5, а Социалдемократическата партия получава почти 13%.
В Рейнланд-Пфалц СДП получава над 37%, докато ХДС – едва 32,5%, „Зелените“ - 5,4%, което е малко над изборния праг.
Активността на избирателите и в трите провинции бе много по-висока от предишното гласуване през 2011 г. В Баден-Вюртемберг пред урните застанаха с 5.7% повече хора, в Райнлан-Пфалц - с 9.7%, а в Саксония-Анхалт - с 11.8%. Право на глас имаха около 13 милиона души, т.е. почти всеки пети избирател в Германия.
От разположението на силите в ландтазите
- провинциалните парламенти, зависи състава на Бундесрата. Това е горната камара на парламента, където федералните провинции са представени на общодържавно равнище, който може да блокира много инициативи на централното правителство в Берлин.
Основната тема в предизборните програми и дебати бе миграционната криза.
Федералната република се сблъска през 2015 г. с невиждан мигрантски поток. В страната пристигнаха за няколко месеца над 1 милион мигранти. Първоначално те бяха посрещнати радушно, след призива на канцлерката Ангела Меркел, че Берлин няма да върне нито един сириец, но постепенно с увеличаващия се брой на пристигащите подкрепата за нейната политика започна да се топи.
Още за централното място на Германия в бежанската криза:
В ЕП: Дадохме ключовете за Европа на султана Ердоган
Гърция към хилядите в Идомени: Няма надежда
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!