Р азпадането на Шенгенската зона за свободно движение би струвало най-малко 470 милиарда евро на страните членки на ЕС за 10 години и десетки милиарди долара на САЩ и на Китай, предаде БТА.
Въпреки това връщането на граничните проверки в рамките на Европа заради проблема с мигрантите е един все по-вероятен сценарий, се посочва в проучването на германския институт "Прогнос“, поръчано от фондация "Бертелсман".
До проблеми и загуби ще се стигне, защото ограничението на свободното придвижване ще предизвика значително нарастване на цените и на разходите, се посочва в изследването.
За страните извън ЕС също ще има отзвук, защото връщането на граничните проверки ще доведе до увеличаване на цените и на вноса.
На САЩ това ще струва 91 милиарда евро за 10 години, а на Китай - 95 милиарда евро.
Това обаче е оптимистичният сценарий, предупреждава "Прогнос".
Според песимистичния вариант краят на Шенген може да струва на страните от ЕС 1,4 трилиона евро за 10 години, от които 235 милиарда са за Германия и 244 милиарда за Франция за следващите 10 години.
" Накрая обикновените граждани ще платят фактурата", обобщава Арт Де Гойс, президент на фондация "Бертелсман".
Междувременно страните членки на Европейския съюз поискаха от Европейската комисия да изготви предложение за удължаване на временния граничен контрол в Шенгенското пространство за срок от до две години.
Новината дойде в края на януари от холандския министър за миграцията Клаас Дейкхоф.
В опит да обуздаят най-тежката миграционна криза от десетилетия в Европа, някои страни от Шенген въведоха отново контрол по вътрешните граници на зоната.
„Понастоящем временните гранични мерки могат да бъдат взети само за ограничен период от шест месеца. Но безпрецедентният приток на кандидати за убежище все още не е намалял”, каза на пресконференция тогава Дейкхоф, който председателства среща на вътрешните министри на страните от ЕС.
Дни преди това Австрия обяви, че ще въведе пълен контрол по границите и мерки за засилен контрол на емигрантите.
На 16-ти януари канцлерът на страната Вернер Файман заяви, че „тези, които нямат право на убежище, ще бъдат връщани в държавите, на чиято територия са влезели в Европейския съюз. Страната спира да пуска икономически емигранти“.
„Свободата на движение е важен принцип – едно от най-големите постижения (в Европейския съюз) през последните години“, каза говорителят на Външно министерство на Германия Мартин Шефер и допълни, че „Шенген е много важен, но е в опасност“.
Преди Австрия, засилени мерки по границите и ограничаване на притока на мигранти обявиха и Норвегия, Швеция, Германия, Франция и Дания.
От тогава темата за затварянето на границите е сред най-важните по време на срещите на страните от ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!