Мигрантската криза може да бъде посрещната и разрешена само с колективен подход на основата на принципите на солидарността между европейските страни.
Това заяви на пресконференция президентът на Кипър Никос Анастасиадис след среща с българския държавен глава Росен Плевнелиев.
„Това е една криза, която за да може да бъде разрешена ефективно нашите усилия трябва да бъдат фокусирани върху страните на произход, които създават този проблем. Надявам се, че извънредната среща на Европейския съвет ще даде резултати с позитивен ефект върху страните, откъдето произлиза този постоянен поток мигранти към ЕС“, каза кипърският президент.
Той поздрави България за мерките, които предприема за защита на европейските граници.
На свой ред държавният ни глава Росен Плевнелиев коментира, че "имаме необходимост от това да засилим контрола на външните граници на ЕС"
Двамата държавни глави обсъдиха подробно сирийската криза, както и положението в Северна Африка.
„Обсъдихме безпрецедентния миграционен натиск по европейските външни граници, който е наш общ проблем. Наясно сме, че можем да се справим с миграционната криза само чрез общ европейски подход.
Необходимо е да направим ясно разграничаване между бежанците, бягащи от войни и конфликти и от икономическите мигранти",
заяви българският президент. Според него Европа трябва да действа проактивно и решително за отстраняване за причините на кризите, а не да реагира постфактум, когато милионите бежанци достигнат границите ни.
Анастасиадис обясни, че посещението му в България има за цел по-силно динамизиране на традиционните отношения между двете страни. Той благодари на Плевнелиев за постоянната му подкрепа на усилията за решаване кипърския проблем в рамките на ООН и ЕС.
„Вашата подкрепа е много ценна, обърна се Анастасиадис към българския си колега. Той коментира, че двамата с Плевнелиев са обсъдили серия от теми от общ интерес, потвърдили са високото равнище на двустранните отношения, както и отличното сътрудничество между Кипър и България. Показателно за общите ни усилия и ангажименти са трите меморандума в областта на туризма, енергетиката и земеделието, които бяха подписани днес“, смята Анастасиадис.
Той поясни, че е имал възможност да информира Плевнелиев за последните развития по кипърския въпрос.
„Информирах го за отбелязания прогрес, за проблемите, които срещаме, но и за нашата решителност в края на краищата да постигнем успехи и да достигнем до решение, което да устойчиво и трайно, да защитава човешките права на всички кипърци-гърци и турци кипърци, и да се създават перспектива за едно бъдеще за младите хора у нас, които имат нужда да живеят в една сигурна страна“, каза държавният глава на Кипър.
Той изрази удовлетворението си от позитивния отклик, който България среща в Европа, тъй като имало признание, че усилията на страната ни са в правилна посока, чрез „радикалните конституционни промени“, които бяха направени миналата година. Освен това президентът на Кипър изрази безрезервната си подкрепа за усилията на страната ни да влезе в Шенген.
След срещата си с Плевнелиев, Никос Анастасиадис имаше работна среща и с премиера. Бойко Борисов
"Натрупаният опит от кипърското ротационно председателство на Съвета на ЕС през 2012 г. би бил изключително полезен за успешната подготовка и на българско председателство през 2018 г.", каза министър-председателят ни.
В Министерския съвет двамата са обсъдили теми от европейския дневен ред, както и двустранния диалог по въпроси от взаимен интерес, съобщиха от правителствената пресслужба.
Премиерът Борисов и президентът Анастасиадис се съгласиха, че принадлежността на България и Кипър към Европейския съюз е солидна база за сътрудничество.
"Има сериозни възможности за засилване на взаимодействието ни в рамките на политиките на ЕС", отбеляза Борисов.
Той изтъкна и традиционно добрите приятелски отношения между двете страни, като акцентира върху потенциала за задълбочаване на двустранното сътрудничество в сфери като икономика, енергетика, земеделие, туризъм, образование и култура. Като добра основа за това той посочи и подписаните днес двустранни споразумения и меморандуми за сътрудничество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!