З адъхващите се съседи на Сирия трябва да бъдат разтоварени чрез осигуряването на 480 хил. места за сирийски бежанци през следващите няколко години. Това заяви вчера върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди, цитиран от ДПА.
„Трагедия с такива размери изисква солидарност, която да не се свежда само до финансиране”,
каза комисарят на петата годишнина от началото на сирийския конфликт.
Наброяващите 898 хил. сирийци, които кандидатстваха за убежище на Стария континент между март 2011 г. и декември 2015 г., предизвикаха политическа криза в Европа, тъй като много страни затвориха границите си или отказаха да приемат бежанците, отбелязва ДПА.
Същевременно Египет, Ирак, Йордания, Ливан, Турция и северноафриканските страни са приели 4,8 млн. сирийци. Напрежението, под което това е поставило обществените услуги и финансите им, накара съседите на Сирия да затегнат режима по границите си, отбеляза Гранди. В резултат
хиляди хора в уязвимо положение са заклещени в Сирия, без да могат да я напуснат,
каза той.
През февруари страните донори обещаха 5,9 млрд. долара помощ за сирийците, които търпят страдания в опустошената от войната страна, както и за тези, които са избягали от нея. Но е необходимо още, заяви Гранди.
We join the collective UN voice calling for this Syria anniversary to be the last https://t.co/pPKyMBduWL pic.twitter.com/hNHXq5AEfZ
— UN Refugee Agency (@Refugees) March 14, 2016
„Казано просто, имаме нужда повече страни да споделят товара, като приемат по-голям дял от бежанците от най-голямата криза с разселване на хора за последните около 30 години”, добави той.
Правителствата по света са обещали дотук 170 хил. места за сирийци.
Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) сега се надява този брой да се увеличи до поне 10% от сирийските бежанци, които в момента живеят в съседните страни, и свързва надеждите си с международната конференция по въпросите на разселването на бежанци на 30 март в Женева.
ВКБООН иска страните да отворят легални канали за миграция така, че бежанците да не се налага повече да предприемат опасни пътувания, включващи плавания през Средиземно море и каналджии.
Целта от 480 хил. места може да бъде постигната чрез осигуряването на места за постоянно разселване, заетост и визи за учащи, както и чрез събирания на семейства, каза пред ДПА говорителка на ВКБООН.
Не на същото мнение обаче са европейските граждани и вчера жителите на австрийската столица Виена го доказаха.
Множество хора бяха арестувани по време на протест срещу нов подслон за мигранти в града. Очаква се подслонът да приюти до 750 мигранти.
Цялата отговорност за драматичните сцени при опита за нелегално преминаване на македонската граница носят тези, които внушават на хората в Идомени (Сухово) лъжливи очаквания. Това каза австрийският министър на вътрешните работи Йохана Микъл-Лайтнер по повод вчерашното нелегално нахлуване на около хиляди мигранти от Гърция в Република Македония.
Лайтнер призова мигрантите да останат в Гърция. „Този, който желае доброто на хората в лагера, трябва да ги посъветва да приемат настаняването и подсигуряването им на топли места. Вместо това
продължават да им внушават, че е възможно на тяхна отговорност да потеглят към желаната от тях страна.
Това е безотговорно и трябва да се осъди по най-острия начин”, каза още австрийският министър.
Йохана Микл-Лайтнер приветства властите в Скопие за усилията им в борбата срещу нелегалната миграция. „Македония до момента е направила повече за стабилността на Европа, отколкото някои страни членки на ЕС”, подчерта Йохана Микл-Лайтнер.
Репортер на БГНЕС разкри тази сутрин как гръцките власти, с помощта на служителите от неправителствени организации, раздават листовки с указания за нарушаване на съседните граници и нахлуване в съседна Република Македония.
Сред мигрантите, които вчера нахлуха на македонска земя, бяха открити листовки на арабски език. На тях има и схема как да нарушат държавната граница и да нахлуят на македонска територия.
На листовката има карта, на която са очертани пътеките и начините, по които трябва да се движат мигрантите. На тях е изписан и часът на тръгване от Идомени (Сухово), лагерът, който се намира недалеч от македонската граница.
„Балканският маршрут” за мигранти официално беше закрит по време на срещата на върха ЕС-Турция на 7-ми февруари в Брюксел.
В същото време
публична среща, организирана от кмета на Париж Ан Идалго беше прекратена от съображения за сигурност, след като организаторите изгубили контрол върху присъстващите, които дошли да протестират срещу настаняването на мигранти в квартала им.
Много бързо хаосът се възцари на срещата, а хората започнаха да ругаят и освиркват организаторите, представящи им проекта, заявявайки, че не искат кварталът им да се превърне в „джунгла, подобна на Кале”.
Кметът на 16-и район в Париж, който се противопостави на изграждането на приюта, обеща да прибегне до правни мерки, за да предотврати реализирането на проекта, а изказването му беше посрещнато с аплодисменти от жителите.
Още за кризата с мигрантите:
Стотици емигранти нахлуха в Македония, трима загинаха
Австрийският канцлер иска България да затвори границите си
Бежанците започват да си тръгват от Европа
Джефри Сакс: САЩ създадоха бежанската криза, сега трябва да я решат
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!