А ко се наложи и по границата с Гърция ще се изгради ограда. Засега това не се налага, но имаме готовност - това заяви военният министър Николай Ненчев, който посети ГКПП Кулата-Промахон. Преди дни там се проведе съвместното учение "Граница 2016" между военни и граничари, които тренираха за посрещането на бежанско цунами.
В същото време днес в парламента стана ясно, че не се знае кога ще бъде довършена оградата по цялата бразда с Турция, тя ще е дълга общо 131 км.
По-рано вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ отбеляза, че въпреки че България е осигурила частично границата си с Турция, такова нещо не е направено с Гърция.
„Впечатленията ми са отлични, на място се убедих,
че има много добър синхрон и координация, и в момента се извършват съвместни действия, тренировки и обучения между въоръжените сили и жандармерията. Не би следвало да има основания за безпокойство”, каза министър Ненчев.
„Според информацията, която получаваме от съседите,
е възможен бежански поток,
но на този етап няма данни за придвижване на такива към страната ни. Ако все пак има такъв, сме разработили планове. Ще противодействаме с каквато е необходима численост, в рамките на 650-800 човека, като тази цифра би могла да нарасне”, допълни министърът на отбраната.
По-рано той обясни, че армията ще бъде и въоръжена на места, но ще използва сила, само ако е необходимо.
В същото време, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред изслуша отговорните за довършването на съоръжението по браздата с Турция. Стана ясно, че
остава да се изграждат десетки км от съоръжението.
Заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев припомни, че на 12 март 2015 г. беше взето решение за изграждане на оградата и беше поставена задачата областните управители на 3-те области Хасково, Бургас и Ямбол да проектират и изградят оградата, а
МС им отпусна 64 млн. лв.
за изграждане на съоръжението. Гунев поясни още, че са били отпуснати допълнително 35 млн. лв., с които ще бъдат завършени всички километри от ГКПП Капитан Андреево до ГКПП Малко Търново с изключение на 10 км преди Малко Търново.
Имало е 62 случая, когато старата ограда е била преодолявана, докладва Филип Гунев. Той обаче не бе в състояние да даде конкретен отговор кога ще бъде завършена оградата с Турция, тъй като имало много неизвестни и незавършени участъци.
До момента няма никакви данни за увеличен миграционен натиск
по нашите граници, увери и външният министър Даниел Митов след лекция в УНСС.
Имайки предвид обявеното много сериозно послание, което прозвуча от Брюксел, а именно, че Балканският маршрут е затворен, ние следим потенциалните миграционни потоци, допълни още той. Министърът също така заяви, че страната е в договореност за система за ранно предупреждение със своите турски и гръцки съседи.
Към момента на границата между Гърция и Турция са като в капан
около 16 000 мигранти в лагера "Идомени". Прогнозите са до края на месеца в страната да влязат 100 000 мигранти. Добрата новина е, че от началото на операциите на НАТО в Егейско море потокът мигранти към Гърция е намалял двойно. Това събщи гръцкият зам.-военен министърът Димитрис Вицас. Според него между януари и февруари в Гърция са пристигали между 2000 и 2500 мигранти за денонощие. „Вчера имахме около 7000 пристигнали бежанци”, обяви Вицас.
Още новини около бежанската криза:
Епидемии тръгват към нас от лагера "Идомени"
Армията ни въоръжена на границата, следи за "Ислямска държава"
Сърбия затваря границите си за мигранти от България
Трафикантите на хора се преориентират към България
Бежанската криза - организиран хаос, от който печели Турция
Борисов: Намерихме компромис между ЕС и Турция
Парадоксът, че не сме в Шенген, ще се реши до края на 2016-та
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!