П редседателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви, че не вижда „никакъв шанс“ за безвизов достъп на турски граждани в Шенгенската зона до юли.
Според Шулц „определено не може да става и дума за това“, че Европейският парламент ще започне преговори по този въпрос, ако Анкара не изпълни всички условия за отмяната на визите, съобщи DW.
По негова оценка Турция засега не е изпълнила 5 от 72-те условия, поставени ѝ от Европейския съюз.
Шулц смята, че Турция трябва да реши кога парламентът ѝ ще разглежда тези точки.
Днес стана ясно, че членовете на т. нар. „конференция на председателите“, в която влизат председателят на парламента Мартин Шулц, председателите на различните политически групи и безпартийни представители, са прекратили работата си по либерализацията на визите за Турция още миналата сряда, пише EUobserver.
„Те взеха решение да спрат цялото нещо“, коментира германският лявоцентристки евродепутат Биргит Сипел. Според холандския евродепутат Юдит Саргентини председателят на парламента Мартин Шулц е взел това решение,
Междувременно съветникът на турския президент Реджеп Тайип Ердоган Бурхан Кузу, заяви, че, ако Европейският парламент не одобри въвеждането на безвизовия режим, то Анкара ще отпрати всички бежанци към Европа.
Самият Ердоган определи в реч в Анкара, в неделя политиката на ЕС по отношение на бежанската криза като „диктатура” и добави, че Турция е била изключена от борбата срещу „Ислямска държава”
Министърът по евроинтеграцията Волкан Бозкър, който днес е в Страсбург пък заяви, че Анкара не може и не трябва да променя закона за борба с тероризма и ако това блокира отмяната на визите, то ще бъде крайно нечестно от страна на Европа
Поправките в този закон са едно от общо 72 условия пред Турция, поставени от Европейския парламент.
ООН: 100 невъоържени са били изгорени живи в Турция
Ердоган: Депутат, академик, журналист… те са терористи
Жената на Ердоган: Харемът е бил школа за жените
Турция цензурира изложба. Присъди за журналисти
„Дебатът за този закон няма никаква връзка с отпадането на визовия режим и поправките в него са невъзможни. Факт е, че в страни като Великобритания и Франция законът за борба с тероризма е много по-добър и е съобразен с европейските правни стандарти. Ако Европа поставя пред нас това изискване с очакването и съзнанието, че ние не можем да се справим с него, вече не може да се говори за добросъвестно отношение към Турция, то не може да бъде оправдано. Ще преразгледаме споразумението за бежанците, подписано с ЕС“, предупреди Бозкър.
Той припомни, че обещаният транш от 3 мрд.евро европейска помощ за бежанците все още не е факт и уточни, че е в Страсбург вероятно за последен път по проблема и с намерението да предотврати „последваща грешка”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!