15 македонски полицаи са ранени, петима от които са в тежко състояние.
Всички те пострадаха при опита за насилствено нахлуване от гръцка на македонска земя на над 500 мигранти, предаде репортер на БГНЕС, позовавайки се на информация от македонското вътрешно министерство.
Полицаите са настанени за лечение в болницата в град Гевгелия.
Те имат наранявания по различни части на тялото придобити от камъни, метални предмети и стъклени бутилки, които са хвърляли мигрантите.
Част от двойната ограда е унищожена на три места.
Мигрантите са имали и ножици за рязани на телените заграждения, уточнява репортерът на БГНЕС.
Македонските сили на реда използвали сълзотворен газ, шок-бомби и гумени куршуми, за да блокират мигрантите
Най-малко 260 мигранти са ранени, заяви пред агенция Франс прес отговорен представител на неправителствената организация "Лекари без граници".
"Около 300 души бяха ранени, от които на 200 беше оказана медицинска помощ от нашите екипи за проблеми с дишането, на 30 - за наранявания от гумени куршуми и на 30 за други наранявания", заяви пред АФП Ахилеас Дземос, отговорен представител на "Лекари без граници" в мигрантския лагер край гръцкото гранично село Идомени.
Сблъсъците между мигрантите и македонската полиция избухнаха в неделя сутринта, след като три групи мигранти, които от дълго време пребивават в лагера в Идомени, съставени от по 500 до 700 души, едновременно се опитаха нелегално да преминат границата, повреждайки защитната ограда на три места.
Македонските сили за сигурност веднага се намесиха, като са използваха шокови и газови гранати.
Групите са били възпрепятствани и върнати обратно в лагера в Идомени, заяви ръководителят на ГКПП Гевгелия Зоран Лазаровски.
Гърция обаче заяви, че използването на сила срещу мигрантите е "опасно и нежелателно",
и обвини македонските власти, че са използвали гумени куршуми и сълзотворен газ, за да отблъснат тълпи мигрантите, предаде Ройтерс.
Безразборното използване на химически вещества, гумени куршуми и шокови гранати срещу уязвими хора, особено без причини за такава сила, е опасен акт, достоен за съжаление, заяви Георгиос Кирицис, говорител на миграционните координатори в гръцкото правителство.
В момента ситуацията на границата, която се охранява от засилени полицейски и армейски части, е стабилна и спокойна, бежанците са се оттеглили в лагера Идомени, посочва държавната агенция в Скопие МИА.
Това е пореден опит за нелегално нахлуване от Гърция в Република Македония след официалното закриване на "Балканския маршрут" по време на срещата на върха ЕС-Турция.
Седмица след това над 2500 души, подпомогнати от служители на неправителствени организации, нахлуха в Република Македония, но само няколко часа по-късно бяха върнати обратно в Идомени, припомня агенция БГНЕС.
До затварянето на "Балканския маршрут" от Гърция в Република Македония пристигнаха близо 90 хил. мигранти.
През изминалата година техният брой надхвърли 750 хил. души. Всички те идваха организирано от гръцките власти с автобуси и влакове до македонския граничен град Гевгелия.
След като Австрия обяви, че тази година ще приеме само 37 500 бежанци, държавите от "Балканския маршрут" - Австрия, Словения, Хърватия, Сърбия и Македония започнаха да затварят границите си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!