Р егистрационно-приемателният център в Харманли е пренаселен, а условията в него не са добри. Това заяви омбудсманът Мая Манолова след няколкочасово посещение в бежанския лагер днес.
Вижте бежанския център в Харманли след размириците в галерията
Само трима социални работници се грижат за около 3 хиляди души, даде пример тя.
Лагерът в Харманли се оказа разграден двор
Джамбазки: Болни бежанци се разхождат свободно, нещо не е наред
Бъчварова: В Харманли има радикализиран мигрант
Недостатъчно бърза е реакцията на здравното министерство при спешни случаи и при необходимост хора да бъдат сепарирани, смята още Манолова.
Тя ще настоява за ускоряване на административните процедури по установяване на всеки конкретен случай на търсещ хуманитарна закрила, както и за ускоряване на извеждането на лицата, които нямат право да пребивават в страната, било то доброволно или принудително.
Омбудсманът препоръча още да не се поставя под общ знаменател всеки пребиваващ, кандидат за бежанец и посочи как снощи жени от лагера са направили жива верига по време на бунта, за да предпазят работещи в центъра българки.
В същото време данните на Министерството на финансите показват, че разходите за един имигрант, настанен в център, възлизат средно на 803 лв. или 3 212 за четиричленно семейство на месец. Най-голям дял заемат парите за охрана (31,4%), следвани от тези за гориво, вода и енергия (29,9%), и средствата за храна (20,1%).
Според Държавната агенция за бежанците през първите 10 месеца на тази година в България са пристигнали 7961 имигранти от Афганистан, 4708 от Ирак, 2122 от Сирия, 1370 от Пакистан и 378 от Иран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!