Б ежанци идват в България и плащат за свободата си. Кои са трафикантите на човешки съдби? Екип на „Здравей, България” по Нова ТВ се внедри в схемата. Лицата, заснети в репортажа на Тина Ивайлова, които разказват за схемите, са със смемени самоличности от съображение за тяхната сигурност, защото темата е трафик на хора е табу.
Мигрантите идват от Сирия, Ирак и Афганистан. Преминават през страната ни, но мечтаят за по-добър живот. Най-добре в Германия, може и в Швеция.
Никой обаче не иска да каже открито колко струва свободата им.
От границата ни с Турция медията тръгва по пътя на този бизнес за милиони. Подставено лице от кюрдски произход се свърза по телефона с трафикант, който му каза, че превозването му от Истанбул до Германия ще му струва повече от 9000 евро. Кюрдът обяснява, че бегълците минават границата само при уговорка със служители на „Гранична полиция”.
Те дори помагали за превоза на чужденци от границата до бусовете на трафикантите. Услугите на униформените стрували 250-300 евро на човек.
„На късмет никой не минава. Те ти дават един час – например от 7 до 8 ч., иначе няма как да минеш”, казва мъжът.
Пътят на хилядите, които бягат от ужаса на войната, започва от квартал „Аксарай” в Истанбул. Там живеят босовете на каналджиите.
През последните години са изградили империя и продават свобода. Схемата е проста – оставяш парите в чейнджбюро, което служи за параван на същинския бизнес, след което получаваш код. Когато стигнеш до София, се обаждаш, казваш си кода и част от парите отиват за трафикантите.
Ако се опиташ да хитруваш, следва наказание.
„Може да те утрепят от бой. Ако не вземат парите, ще те убият”, разказва подставеното лице. И ако всичко започва с организатор от Турция, в пограничните райони у нас десетки се изхранват като професионални помагачи на трафикантите.
Трафикът на хора в момента е по-доходоносен бизнес дори и от продажбата на наркотици.
Не е тайна, че цялата престъпна схема е много добре организирана, за да може тези, които са най-отгоре, да бъдат недосегаеми.
Екипът на Нова тръгна, заедно с бивш полицай, по продължение на българо-турската граница. Мина през няколко погранични села, но не срещна нито един граничен полицай. Най-често преминаването през неохраняваната територия се случва вечер.
Каналджиите знаят, че трябва да прекарат хората през браздата точно през 20-те минути, в които термокамерата не гледа към тях. На въпрос откъде знаят за тези 20 минути, граничните власти отговориха така:
„Не можем да навлизаме в детайли по охраната на границата, както и управлението на камерите, които биват мобилни и стационарни… Всеки сигнал, подаден в министерството, стриктно се проверява”.
А иначе, за първите шест месеца на годината, 243 души са задържани от полицията за каналджийство. Над половината от тях са с повдигнати обвинения.
Сред арестуваните има само двама полицаи - заловени след репортаж на Би Би Си.
Пътят на бежанците обаче не спира след преминаването на границата ни. Защото България не е крайна дестинация, а само поредното препятствие преди заветната цел - Западна Европа.
Целия репортаж вижте във видеото
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!