Н еочакван развой в деня, в който започват поредни тежки преговори в Брюксел заради сделката между ЕС и Турция, която трябва да спаси Европа от мигрантското нашествие.
Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер отсече, че едно от условията на Анкара - забързване на членството й в ЕС, не може да се изпълни към момента.
По думите му Турция не е готова за ЕС.
Миналият понеделник след часове разговори Анкара постави като условие
забързване на процедурата за еврочленството й и за падане на визите за турските граждани. В замяна Турция предложи бонус - да взима обратно по един мигрант от Гърция за всеки сириец от нейна територия, който бъде разселен в страната от ЕС. Изненадващо лидерите се договориха да отпуснат допълнителни 3 млрд. евро на Анкара. При предишната такава среща през ноември бяха договорени други 3 милиарда, от които обаче нищо не било изплатено. На срещата от 7 март бе взето решение и за закриването на Балканския маршрут.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер посочи, че Турция не е готова да стане член на Европейския съюз през следващите 10 години.
Преговорите започнаха през 2005 г.
По план днес лидерите на страните-членки
ще се опитат да се договорят помежду си относно новите изисквания на Анкара за миграцията. Утре се очаква Европейският съвет да говори с турския премиер Ахмет Давутоглу по договореното днес споразумение.
В Брюксел са подготвени и тези разговори да продължат по-дълго.
По пътя на сделка между ЕС и Турция обаче изникват редица пречки.
Първо, редица страни се обявиха срещу обвързването на еврочленството на южната ни съседка и падането на визите до юни с бежанците.
Второ, някои страни, най-вече Италия, се обявиха срещу предоставянето на новите 3 млрд. с довода, че Турция не изпълнява своите задължения по съкращаване на миграционните потоци в Европа. Испания също се обявява срещу подготвяното споразумение с Турция, а вчера протести имаше в Мадрид. Испания се обявява срещу колективното изпращане на бежанци обратно в Турция, смятайки че това е нарушение на техните права съгласно международното право.
Трето, Кипър от дълго време блокира постигането на напредък в процеса на присъединяване на Турция към Европейския съюз. По-рано Европейската комисия заяви, че споразумението за ограничаване на масовата миграция към Европа зависи от това дали може да бъдат преодоляно напрежението между Анкара и Никозия.
Все пак какво се чака в Брюксел, ако се следва черновата на споразумението -
ЕС ще "се подготви за решението за отваряне на нови глави" от преговорите за членство на Турция в съюза. Това се казва в актуализиран вариант на проекта за споразумение между Брюксел и Анкара за ограничаване на мигрантския наплив. Вероятно обаче визите няма да отпаднат скоростно, преди Анкара да отговори на поставените 72 условия, заяви източник от Брюксел.
Междувременно стана ясно и че България е отправила искане към Европейския съвет
- Европа да гарантира защитата на всички външни граници на ЕС. Такова писмо е пратил Бойко Борисов, след като стана ясно, че със затварянето на Балканския маршрут, бежанците могат да се насочат именно към нашите граници.
По този казус дипломати от ЕС поясниха, че искането на България се възприема като основателно от всички в Общността. По техните думи има добра воля от турска страна за изпълнение на това изискване.
Припомнете си какво стана на предишните преговори в Брюксел:
Борисов: Намерихме компромис между ЕС и Турция
Преговорите продължават, няма сделка ЕС-Турция заради контрапредложение на Анкара
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!