Б ългария е поискала допълнителна финансова помощ от 6 млн. евро от Европейския съюз за справяне с бежанския поток. До края на тази седмица очакваме да стане ясна сумата, която ще ни бъде отпусната. Това заяви на пресконференция вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев след днешното извънредно заседание на правителството, на което бе обсъдена бежанската криза.
България очаква до края на годината над 11 хил. нелегални емигранти, съобщи Йовчев. По думите му тази тенденция няма да спре през следващите месеци на следващата година. Има дни, когато нелегалните са над двеста. Навлизането на толкова много нелегални емигранти няма само финансови измерения - да получим пари, за да ги изхранваме, а многократно превишава капацитета на страната за управляване на такива процеси, предупреди вътрешният министър.
Йовчев изброи всички мерки, които правителството предприема за справяне с бежанските потоци, които влизат в страната. Правителството е в постоянна комуникация с Българския червен кръст (БЧК).
„Страната ни получава директна помощ по линия на ФРОНТЕХ, като те ще ни изпратят 29 служители. Ние сме поискали от тях 50 служители”, посочи Цветлин Йовчев и добави, че има подписан и двустранен план с Агенцията за подпомагане и търсене на убежище.
Йовчев определи като добра мярка разкриването на двата нови центъра за настаняване на бежанци, както и създаване на разпределителен център в Елхово.
„Над 2000 допълнителни легла са осигурени за бежанските центрове от различните ведомства”,
отбеляза още министърът на вътрешните работи. Цветлин Йовчев подчерта, че България поддържа двустранен диалог с Турция и Гърция.
„От Турция имаме уверението, че ще се създаде тристранен център между Турция, Гърция и България на „Капитан Андреево”, както и ще се подобрят постоянните патрули по отношение на бежанците”, отбеляза вицепремиерът. На 24 ноември Йовчев ще се срещне с гръцкия си колега.
Системата за наблюдение на българската граница е съвременна, тя функционира много добре, и
почти 100% от всички хора, които минават през граница, се задържат,
заяви вицепремиерът. Заседанието на кабинета продължи близо три часа, а в неговия дневен ред присъстваше само точка за мерките, които страната ни трябва да предприеме по отношение на бежанските потоци.
„Не е възможно да преминават хора, които да не се задържат”, подчерта Йовчев. Той отбеляза, че с това иска да разсее една митология за наблюдението и охраната на българската граница, която се използва в обществото от хора, които нямат познания, и от други, които имат, но ги използват по некоректен начин, по отношение на наблюдението и охраната на българската граница.
„Имаме възможност да разположим физически хора и технически средства така, че да не допуснем преминаване на границите”, посочи вицепремиерът. По думите му обаче - това ще е изключително скъпо от една страна и едни такива мерки не могат 100% да спрат потока, включително и от гледна точка на международните споразумения.
„Има хора, които припадат на границата. Имаше бременна жена, която бе транспортирана, за да роди на българска граница”, отбеляза Йовчев. „Ние имаме увеличение на миграционния натиск спрямо България”, заяви вътрешният министър. Правителството ще работи към задействане на европейска директива, която ще позволява
да се изграждат центрове за настаняване на бежанци от закрит тип.
Настанените в тях бежанци няма да могат да ги напускат и да се връщат обратно свободно, както е сега, каза Йовчев. Според вътрешния министър такива центрове от закрит тип са необходими, тъй като една част от бежанците не знаят езика, а друга част от тях представляват някакъв риск за сигурността в населените места и дори са извършвали дребни криминални престъпления.
"Ние не можем да върнем тези хора в Сирия, но не можем и да ги пуснем свободно да се разхождат”, подчерта Йовчев. Той обясни още, че ще се прави ясна преценка за риска на всички хора, които се настаняват и там, където се смята, че хората не могат да се интегрират в обществото и по-този начин ще повлияят пряко, ще бъдат настанени на места от закрит тип.
"Трябва да сме наясно, че голяма част от тези хора, които влизат в България и искат закрила, нямат друга алтернатива, освен да останат на територията на страната ни. Това ще бъде проблем”. Йовчев откри три основни пакета от мерки, които страна ни трябва да предприеме, и те трябва да са насочени към ограничаване на бежанците, които влизат в страната ни; към създаване на възможности част от тези хора да отидат другаде и към прилагане на интеграционна програма, която да бъде насочена към бежанците, които ще останат у нас.
Ако от ГЕРБ поискат вот на недоверие заради проблема с бежанците, ще трябва да представим каква подготовка сме заварили,
заяви Йовчев. „Много добре, ако поставят тази тема. Това ще позволи много по-добре да комуникираме всичко, което сме направили до момента. Разбира се, когато се обсъжда една такава тема под формата на вот на недоверие, тогава - за да се направи оценка какво е свършило правителството, трябва да се направи оценка откъде е тръгнало. И мисля, че това ще бъде много интересен дебат. Има много интересни неща, които могат да се обсъдят за това откъде е тръгнало правителството и каква е била готовността на предишното правителство", добави Йовчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!