О стро разминаване за решението на бежанската криза преди срещата между Европейския съюз и Турция на 7 март. На фона на това на границата между Гърция и Македония вече има 12 000 души, а прогнозите са в Гърция да бъдат блокирани до 100 000 мигранти - сега те са 32 000.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че вижда
първи признаци на преодоляване на разногласията
между страните от ЕС относно справянето с мигрантската криза.
В писмо, с което кани лидерите на страните членки за среща в понеделник - 7 март, с турския премиер, Туск пише: "Позволете ми да заключа в предпазлив тон. За пръв път от началото на миграционната криза мога да видя възникването на европейски консенсус. Това е консенсус около изчерпателна стратегия, която ако бъде правилно приложена, може да помогне за възпирането на потоците и за справянето с кризата".
Не на тази позиция обаче е гръцкият премиер Алексис Ципрас, който заяви, че
страната му не може да спре мигрантите,
които искат да се отправят към Северна Европа и остро разкритикува балканските страни за затварянето на границите им.
В подготовката на срещата ЕС-Турция Туск
се е видял с във Виена, Любляна, Загреб, Скопие, Атина, Анкара, Истанбул и Белград - пътят на мигрантите към Европа, т.нар. Балкански маршрут.
"Как можем да спрем хората, ако те искат да продължат?, попита обаче Ципрас.
„Ние не можем да задържим хора, това би нарушило международните споразумения. Ние само можем да помогнем на тези хора в морето и да ги регистрираме. Но след това всички те искат да продължат напред. Ето защо процесът на преразпределение е единственото решение”, заяви Ципрас.
"Те са били бомбардирани в домовете си, рискували са живота си, за да избягат, за да стигнат до Гърция, вратата към Европа”, каза той.
В същото време ООН предупреди, че броят на мигрантите в Гърция може да се
утрои в следващите шест седмици.
"Ако продължи така, до средата на април може да има 100 000 мигранти на територията на Гърция", заяви на конференция в Рим заместник-върховният комисар на ООН за бежанците Джордж Окот-Обо, като подчерта, че евентуалната хуманитарна криза, която ще възникне, изисква международна мобилизация.
Агенцията на ООН за бежанците предложи на ЕС план от шест точки за справяне с миграционната криза. Предлага се 10 процента от сирийските бежанци в съседните на Сирия страни да бъдат разселени по света през следващите три години.
В същото време, докато шефът на Европейския съвет Доналд Туск бе в Белград, група от около 100 афганистански мигранти блокираха железопътната линия на македонския граничен пункт Табановце на границата със Сърбия. Два влака чакат в Прешево от сръбската страна на границата.
Днес от Македония в Сърбия са преминали 413 бежанци, главно сирийци и иракчани, и всички са регистрирани.
Нервите в Европа са опънати до краен предел:
Бежанците с рекорд, Европа с ултиматум
18 млрд. евро на година ще струва разпадането на Шенген
"Идомени" - на крачка от хуманитарна криза
А у нас:
Барети в София след сигнали към спецслужбите. Борисов: Светът е във война
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!