Е вропейският съюз ще започне да създава центрове за преразпределение на бежанци в транзитни страни като допълнение към центровете за регистрация на границите на ЕС.
Това заяви външният министър на ротационния председател на ЕС Люксембург Жан Аселборн след извънредното заседание на Съвета на ЕС по вътрешни работи и правосъдие, посветено на миграционната криза.
„Трябва да преминем от създаване на центрове за регистриране на бежанци по границите на ЕС към създаване на центрове по преразпределянето им,
включително извън ЕС в транзитни страни, в частност на Балканите. Това ще позволи да се установява самоличността на мигрантите и те да бъдат връщани ако нямат право на убежище”, обясни Аселборн.
Той уточни, че тези за преразпределяне няма да заменят, а ще допълват създаваните сега регистрационни центрове в страни от ЕС.
Чехия и Словакия изключват възможността тази година да се приемат бежанци по разпределителните квоти на ЕС,
заявиха вътрешните им министри Милан Хованец и Роберт Калиняк.
„Нашите представители в Гърция и Италия докладват, че поради неподготвеност тази система за разпределяне на бежанци не може да функционира в момента.
Прехвърлянето на мигранти в други страни е невъзможно, тъй като те не са преминали процеса на регистрация”,
каза Хованец и отбеляза, че до момента от стотиците хиляди бежанци в Италия и Гърция по тази система са били прехвърлени в други страни от ЕС едва няколко десетки души.
Калиняк изрази учудване, че организационният комитет на министерската среща е изготвил заключителна декларация, според която страните от ЕС трябва до 16 ноември да докладват готовността си да приемат бежанци от Италия и Гърция. „Хората, които са изготвили тази декларация, са откъснати от реалността”, заяви той.
Френският вътрешен министър Бернар Казньов потвърди готовността на Франция да приеме 30 000 мигранти от Италия и Гърция.
ЕС предупреди за
заплаха от хуманитарна катастрофа
заради десетките хиляди мигранти, които пътуват през Балканите към Северна Европа с наближаването на зимата, предаде Асошиейтед прес.
„ЕС трябва да направи всичко възможно за избягване на катастрофа с наближаването на зимата. Не можем да оставим хората да измрат от студ на Балканите”, заяви Жан Аселборн.
Агенцията на ЕС за гранична охрана Фронтекс поиска още 775 служители за овладяване на мигрантския поток, но страните членки досега са осигурили само около половината от тази бройка.
Европа не може да приеме всички, които искат да дойдат тук
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск пък заяви, че Германия е поела водещата роля в Европа за преодоляването на мигрантската криза.
„Бъдещето на Европа до голяма степен зависи от позицията на Германия по мигрантската криза“, подчерта той.
Според него водещата роля на Берлин трябва да се прояви при разрешаването на три задачи: осигуряването на безопасността на външните граници на Евросъюза, борбата с радикалния популизъм и укрепването на единството на Запада.
Туск отбеляза, че Германия трябва „решително и без исторически комплекси“ да се погрижи за охраната на външните граници на Евросъюза. От тази сигурност директно зависи съществуването на откритите вътрешни граници в рамките на Шенгенската зона.
Освен това трябва да бъде ясно едно: „Европа не може да приеме всички желаещи, които искат да дойдат на Стария континент“, категоричен е Туск.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!