Ч ешкият вътрешен министър Милан Хованец прекрати приемането на християнски бежанци от Ирак и Сирия в рамките на програмата за помощ на местните християнски общности поради факта, че една трета от получилите убежище са поискали да напуснат Чехия.
До днес
25 от общо 89 бежанци, приети при нас, са поискали да получат обратно паспортите си.
„Докато не разберем за какво става въпрос спираме транспортирането на бежанците в рамките на този проект. Те искат да заминат на друго място, а не да се върнат обратно в Ирак. Ние няма да бъдем съучастници в това”, каза Хованец.
Той предупреди: „Чехия няма да се превръща в туристическа агенция, която превозва бежанци и мигранти към тяхната желана дестинация – Германия, Швеция или някоя друга богата държава от ЕС.
Нещо подобно се случи и в Полша, където действаше подобен на нашия проект. Полският вътрешен министър ми съобщи, че от 150 души, които са били приети в рамките на този проект почти всички са напуснали страната”, каза още чешкият вътрешен министър при визитата си във Великобритания.
Междувременно стана ясно, че
мигранти от страни извън ЕС, желаещи да живеят в Белгия, ще трябва да пописват декларация, че приемат местните ценноности, или молбата им за пребиваване ще бъде отхвърлена,
предаде агенция Ройтерс, като се позова на правителствен източник.
#auspol #australia Newcomers to sign statement #refugees #asylumseekers... https://t.co/5W8lDoqG98
— Labor 4 Refugees (@labor4refugees1) April 1, 2016
Очаква се парламентът да приеме предложението за „декларация на новопристигащите” през следващите няколко месеца според говорител на държавния секретар за миграцията Тео Франкен, изготвил плана.
Лицата, желаещи да се пребивават в Белгия повече от три месеца, ще трябва да подписват декларацията, която включва и обещание да предотвратяват и докладват за всякакви опити за терористични актове. Декларациията няма да се прилага спрямо кандидати за убежище и студенти.
„Много хора идват от страни с други ценности”, каза говорителят Лоран Мутамбаи за фондация Томсън-Ройтерс по телефона от Брюксел. „Ако те искат да изградят живота си тук в Европа, няма проблем, но ще трябва да подпишат тази декларация, че приемат нашите ценности.
На тези, за които се прецени, че не се интегрират достатъчно, няма да бъде позволено да останат в страната”,
добави той.
В същото време бреговата охрана на Гърция арестува двама гръцки младежи на 21 и 23 години за измама и разпространение на лъжлива информация сред бежанците на пристанището в Пирея, предаде РИА Новости.
Според направената проверка
младежите разпространявали сред бежанците слуха, че границата е отворена и предлагали да откарат желаещите дотам срещу заплащане.
Срещу двамата арестувани гърци е повдигнато обвинение в измама и разпространение на невярна информация.
На пристанището на Пирея се намират повече от 5000 бежанци. Сред тях, както и в импровизирания лагер в Идомени близо до границата с Македония, постоянно се разпространяват слухове и призиви за незаконни действия.
След затварянето на границата в Гърция са блокирани повече от 52 000 бежанци.
Група мигранти в лагера край Идомени на гръцко-македнската граница залепи устите си в петък в знак на протест срещу затварянето на границата с Македония.
Още за бежанската криза:
САЩ: Със затоплянето България ще е на пътя на бежанците
Имигрантите отново нахлуха в Гърция
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!