Общо 60 военнослужещи ще помогнат на МВР в охраната на центъра в Харманли, съобщиха от пресцентъра на министерството на отбраната.
Те ще бъдат дислоцирани от Втора механизирана бригада - Стара Загора и Служба „Военна полиция“ със специализирана техника от днес, 25 ноември, ще окажат съдействие на структурите на МВР, ангажирани с охраната на външния периметър на Регистрационно-приемателния център в Харманли. На място ще бъде изпратен и екип на Военномедицинска академия с реанимобил.
Това са част от предприетите допълнителни мерки на съвещанието в Министерския съвет, проведено днес възстановяване на реда в центъра. В съвещанието при министър-председателя Бойко Борисов участва началникът на отбраната генерал Константин Попов.
Борисов отложи посещението си в Будапеща заради ескалацията на напрежението и бунта в бежанския лагер в Харманли.
Вижте ситуацията в бежанския център в кадри
Днес той трябваше да потегли с делегация до Унгария на официално еднодневно посещение по покана на унгарския си колега Виктор Орбан.
В Министерски съвет стана ясно, че Борисов свиква шефовете на службите и се провежда съвещание, на което да се обсъди обстановка, предприетите и набелязаните допълнителни мерки, за да се гарантира безопасността на гражданите, както и на мигрантите вътре в лагера.
Сред присъстващите са министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова, зам.-главният комисар на МВР Георги Арабаджиев, зам.-директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ Тодор Гребенаров и началникът на отбраната генерал Константин Попов.
В заседанието участваха и вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на финансите Владислав Горанов.
Джамбазки: Болни бежанци се разхождат свободно, нещо не е наред
И ямболско въстана срещу мигрантите
Междувременно не закъсняха и реакциите по темата.
От „БСП лява България“ пък поискаха премиерът в оставка Бойко Борисов да бъде изслушан в парламента за случващото се в Харманли. Атанас Мерджанов заяви, че „от началото на това правителство, което вече е в оставка сме предупреждавали, че един от приоритетите в неговата работа трябва да бъде бежанската криза“.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пък е категоричен, че „няма застрахована държава в ЕС от подобни размирици в Харманли“. Той похвали органите на реда и заяви, че „с действията, които бяха предприети от МВР в последните часове нещата в Харманли се успокоиха“.
Цветанов заговори и за външни провокации, които са довели до ескалация на напрежението в лагера.
Ген. Михо Михов от АБВ пък е категоричен, че „властите взеха правилни мерки за справяне с бунта в бежанския център в Харманли“. Според него обаче, „подобни събития трябва да се прогнозират“.
От ЕНП заявиха, че „властта не гарантира сигурността на територията на България“. Според председателят на Единна народна партия Валентина Василева „няма никакво оправдание за факта, че на практика един разграден двор е обявен за център от закрит тип, след като всеки може да влезе и излезе от него“.
По-рано действително беше показано, че през дупки в оградата без проблем може да се проникне там.
От ЕНП пък говорят и за „животинските условия, в които пребивават над 3000 човешки същества, принудени да консумират жалък порцион храна, с един лекар и без осигурена имунизация“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!