Е вропа не помни такъв наплив на имигранти от Втората световна война насам и въпреки затварянето на границите и споразумението с Турция, човешкият поток изглежда няма начин да бъде спрян.

Паника в Алепо - 50 000 избягаха 

Ужасът от войната в 23 кадъра: Алепо ПРЕДИ и СЛЕД

Как, която и да е държава може да предотврати преминаването на милиони невъоръжени хора, ако те се струпат на нейната граница? Няма изход от подобна ситуация, който да не бъде окачествен като престъпление от международната общност.

За ставащото обвиняват „Ислямска държава“ и войната в Сирия, но корените на бежанската криза са по-дълбоки.

Близкият изток, по-голямата част от Африка и централна Азия от десетилетия са разкъсвани от военни конфликти. При това тези региони генерират постоянен бежански поток, който обаче никога не е достигал размери като сегашните.

Какво кара афганистанци, сирийци, иракчани и хиляди други да търсят убежище в Европа?

Основните фактори, направили възможна бежанската криза са два, при това, те са свързани. Единият е Интернет, а другият е „Арабската пролет“.

Глобалната мрежа наистина направи света по-малък. През миналия век хората в много региони от Азия и Африка не знаеха нищо за останалата част от Земята. За тях не само телевизията, но и електричеството беше лукс. Единствената достъпна електронна технология за масова комуникация беше радиото, но много домакинства, например в Афганистан или Кения, нямаха достъп дори до него.

В тези земеделски икономики хората живееха така, както са го правели техните предци векове наред. Единствената промяна в бита им бяха автоматите „Калашников“, заменили традиционните хладни оръжия в гражданските и междуплеменните конфликти.

Семейство пуши опиум в Афганистан, 2006 г.
Семейство пуши опиум в Афганистан, 2006 г. Източник: GettyImages

През изминалото десетилетие обаче тази картина рязко се промени. Евтините китайски мобилни устройства достигат до всяка част на света, независимо колко бедна или отдалечена е тя. Където няма електричество с тях идват соларни батерии.

Така хората в централна Азия и Африка, живели допреди десетина години в битови условия, непроменени до голяма степен от столетия, изведнъж се сблъскаха с технологиите на XXI век. Техният светоглед рязко се разшири, като в същото време светът стана по-малък за тях.

Централна Африка и по-специално Кения е пример за този технологичен скок. Страната, където голямото мнозинство от населението никога не е виждало стационарен телефон, сега е водеща по отношение на мобилните комуникации. В нея има над 40 милиона абонати на мобилни телефони, т.е. над 90% от населението притежават такива устройства. Мобилните разплащания са с по-голям дял от тези с пари в брой. А близо половината кенийци имат достъп до интерент.

Спешно вдигат 4 метра ограда в Пъстрогор

И ямболско въстана срещу мигрантите

В същото време икономиката на Кения продължава да е основно земеделска и повечето хора нямат достъп до обикновени битови удобства като течаща вода. Освен това в страната се намира и най-големият бежански лагер в света – „Дадааб“, в който живеят стотици хиляди имигранти от Южен Судан и Сомалия. Подобно на турския президент Реджеп Ердоган, сега кенийските власти заплашват да пратят бежанците към Европа. Заедно със съседна Етиопия, в Кения има около 1,5 милиона имигранти.

В Афганистан положението е подобно. Над 90% от населението имат достъп до мобилни комуникации. Още през 2014 г. потребителите в разтърсваната от гражданска война страна получиха 4G интернет от Etisalat, оператор от Обединените арабски емирства.

Как да обясните на хора, живеещи в условия, подобни на тези от средновековието, че трябва да останат, там където са, когато през мобилния си телефон или таблета си те виждат Западния свят?

И все пак тези хора, дори когато пристигнат в Германия, остават далеч от Европа. Техният начин на мислене, бит и култура изостават с десетилетия, а в някои аспекти и със столетия, от общоприетите за европейците.

Интернет направи възможна и „Арабската пролет“. Преди бунтовете и протестите, организирани в социалните мрежи, местните тоталитарни режими, подобно на управляващите в Турция и Кения сега, спираха бежанския поток.

Интернет прави възможно и самото пътуване на бежанците към Европа. Той реално е дори по-важен за имигрантите от храната и водата. За да намерят пътя си през непознатите държави, за да знаят къде да отседнат и най-важното, за да кандидатстват за убежище, бежанците се нуждаят от достъп до глобалната мрежа. Връзките с трафикантите на хора обичайно се осъществяват през социалните мрежи. Чрез смартфоните си имигрантите също така поддържат контакт със своите семейства. Повече от половината от тези, пристигнали в Европа, са мъже, но обикновено тяхната цел е да се установят и да направят възможно имигрирането на техните жени, майки, бащи и деца.

В този нов малък свят е много трудно границите да бъдат защитени без да се нарушават международните закони и общоприетите правила на хуманността.

Тогава, как Европа може да спре бежанската криза? Единият начин е да се създадат страни – буфери по границите, като Турция и Египет, за които европейците да си затварят очите за нарушаването на човешките права в замяна на ограничаването на миграционния поток. Това обаче може да е само краткосрочно решение.

Другият вариант е създаването на толкова негативен образ на Европа в глобалната мрежа, че бежанците да спрат да идват. Това е просто невъзможно за осъществяване. Дори в България, която „се радва“ на такъв лош имидж, бежанският поток не спира.

И накрая, Европа може да инвестира и да наложи своите културни стереотипи на хората в Азия и Африка. Когато те заживеят подобно на европейците, бежанският поток няма да е вече проблем, застрашаващ самите основи на европейската цивилизация.

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изборите за кмет в Букурещ: Чиприан Чуку печели с 32.7% от гласовете

Изборите за кмет в Букурещ: Чиприан Чуку печели с 32.7% от гласовете

Свят Преди 6 часа

На второ място е кандидатът на Социалдемократическата партия и настоящ кмет на Четвърти сектор Даниел Балуца с 26,3 процента

Снейлбрук - Илон Мъск строи нов "фирмен град" в Тексас

Снейлбрук - Илон Мъск строи нов "фирмен град" в Тексас

Свят Преди 7 часа

Градът се развива върху площ над 25 квадратни километра, собственост на фирмата, където вече се намират и офиси на „СпейсЕкс“ и платформата „Екс“

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

България Преди 9 часа

Загиналият е управлявал лек автомобил, предприел е изпреварване и се е блъснал в насрещно движещ се микробус

Евакуираха болни моряци от заседналия край Ахтопол танкер

Евакуираха болни моряци от заседналия край Ахтопол танкер

България Преди 9 часа

Това каза на брифинг пред журналисти вицеадмирал Румен Николов – директор Главна дирекция „Аварийно-спасителна дейност“

Мъж загина при челна катастрофа на пътя Габрово - Севлиево

Мъж загина при челна катастрофа на пътя Габрово - Севлиево

България Преди 10 часа

По първоначални данни челно са се сблъскали два автомобила

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Свят Преди 12 часа

Наводнението е станало в отдела за древноегипетските антични произведения на изкуството

Крал Чарлз и кралица Камила показаха коледната си картичка за 2025 г.

Крал Чарлз и кралица Камила показаха коледната си картичка за 2025 г.

Любопитно Преди 12 часа

Фотографията показва краля и кралицата във вила „Волконски“ в Рим по време на посещението им в Италия през април

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Свят Преди 12 часа

Пострадалите при атаката бяха откарани в болница, но се смята, че те не са в сериозно състояние

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

България Преди 13 часа

Плавателният съд е трети ден край Ахтопол и по всяка вероятност ще остане на котва и през следващите дни

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Свят Преди 13 часа

Вчера и днес Русия отново бомбардира Украйна с множество удари с дронове и ракети

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Свят Преди 13 часа

Нетаняху съобщи днес също така, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп по-късно през месеца

Доналд Тръмп и Кийт Келог

Кийт Келог: Краят на войната в Украйна е наистина близо

Свят Преди 13 часа

Двата основни спорни въпроса са за територията – предимно за бъдещето на Донбас – и за бъдещето на украинската Запорожка АЕЦ - най-голямата в Европа, която в момента е под руски контрол

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Свят Преди 13 часа

По-рано група военни обявиха по държавната телевизия, че са взели властта

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

България Преди 13 часа

Заради протеста на гръцките фермери е блокиран за камиони и ГКПП "Капитан Петко войвода"

От мрежата