Е С предлага 3млрд. евро на Турция за период от две години, които да се използват за затягане на граничния контрол и за подобряване на условията на живот на бежанците и мигрантите, които са на нейна територия, съобщи Би Би Си.

Турският премиер Ахмет Давутоглу ще се срещне днес с лидерите на ЕС в Брюксел, за да постигнат споразумение за ограничаване на потока от мигранти към Европа.

Турция очаква да получи

пари и политически отстъпки,

а в замяна да затегне граничния си контрол и да държи бежанците в страната на нейна територия. Самият Дачутоглу заяви, че се надява това да е „исторически ден” в отношенията на Турция с ЕС.

Все още не е решено каква сума ще трябва да даде всяка страна-членка на ЕС и как точно ще бъдат похарчени парите.

Хиляди бежанци дойдоха в Европа, прекосявайки с лодки разстоянието от Турция до гръцките острови
Хиляди бежанци дойдоха в Европа, прекосявайки с лодки разстоянието от Турция до гръцките острови Източник: ЕПА/БГНЕС

Освен това Анкара се надява, че ще бъде даден нов тласък на дългогодишното ѝ заявление за членство в ЕС. Той иска да бъдат премахнати визовите ограничения за турските граждани, пътуващи из Европа.

Кореспондентът на Би Би Си в Турция обаче отбелязва, че сред някои членове на ЕС има нежелание да се поклонят твърде дълбоко на Турция. Те изразяват опасения относно уважението на турското правителство към демокрацията и върховенството на закона.

Кореспондентът обаче признава, че огромният поток мигранти, който залива Европа и кара дори силна икономика като Германия да се задъхва, означава, че

Турция държи козовете

в тези преговори и ще ги използва.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск подчерта, че никакво споразумение с Турция няма да е достатъчно, за да се справи Европа с най-тежката миграционна криза след Втората световна война, ако блокът не контролира строго външните си граници.

Той добави, че днешната среща в Брюксел трябва да активизира отношенията между ЕС и Турция, която по думите му е ключов партньор на ЕС в борбата срещу тероризма и има важна роля както в сирийския въпрос, така и в ситуацията в Кипър.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че споразумение между ЕС и Турция ще внесе ред в миграционните потоци, предаде Ройтерс. „Основна част от този план за действие ЕС-Турция ще бъде как можем да заменим нелегалната миграция с легална миграция, как можем да подобрим положението на бежанците вътре в Турция”, каза Меркел.

Според френския президент Франсоа Оланд планът за действие на ЕС и Турция за миграцията ще позволи бежанците да останат в Турция, „по-близо до страните си на произход”, вместо да идват в Европа. „Днес ни е необходимо споразумение, което ще позволи да бъде задействан планът за действие”, подчерта Оланд.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който също говори преди срещата, подчерта: „Само заедно ще можем да спрем миграционните потоци. Трябва ни споразумение с Турция”.

Шефът на европейската дипломация Федерика Могерини изтъкна важността от поддържането на цялостен диалог с новото турско правителство по въпроси като миграцията и бежанската криза от една страна и от друга – съживяването на преговорите за присъединяване, което по думите й идва „заедно с нови инвестиции от турска страна” в основни принципи като човешките права, медийните свободи и необходимостта от рестартиране на мирния процес с кюрдите.

Белгийският премиер Шарл Мишел заяви, че Турция не може да получи „празен чек” от ЕС, , предаде АП. Мишел подчерта също, че Турция е „далеч от членството” и „е нужен още много напредък”.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас изрази увереност, че лидерите на ЕС ще успеят да направят важни стъпки по отношение на процеса по присъединяването на Турция. „В същото време обаче ние трябва да сме сигурни, че Турция и турските власти ще направят каквото е нужно, за да намалят мигрантските и бежански потоци”, добави той.

Баба и внучка готвят в кухнята. -По мое време музиката беше много по-мелодична, казва бабата. -Но бабо, това е миксера.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Астрономи създадоха 3D карта на свойствата на междузвездния прах в Млечния път

Астрономи създадоха 3D карта на свойствата на междузвездния прах в Млечния път

Любопитно Преди 2 часа

Този пробив ще допринесе за прецизни астрономически наблюдения и за изследвания в областта на астрохимията

<p>Сръбският президент заплаши с арести протестиращите в Белград</p>

Вучич: Всички, които утре предизвикат безредици в Белград ще бъдат арестувани

Свят Преди 2 часа

По думите му още през декември е станало ясно, че целта е провеждането на "цветна революция" в Сърбия

"Спартан" превози дете, нуждаещо се от спешна трансплантация

"Спартан" превози дете, нуждаещо се от спешна трансплантация

България Преди 6 часа

Самолетът е превозил детето до Хамбург

Instagram се срина

Instagram се срина

Свят Преди 7 часа

Не е известно колко хора са засегнати, но според данни на Instagram платформата има над два милиарда активни потребители месечно в световен мащаб

2 години по-късно: Задържаха шофьор, причинил смърт и избягал в Турция

2 години по-късно: Задържаха шофьор, причинил смърт и избягал в Турция

България Преди 7 часа

Той се е предал на българските власти на Граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово"

Това са кандидатите за омбудсман

Това са кандидатите за омбудсман

България Преди 7 часа

Това става ясно от информация на сайта на НС

„Мерил просто не успя да не се влюби в Мартин“: Повече за неочаквания им романс

„Мерил просто не успя да не се влюби в Мартин“: Повече за неочаквания им романс

Любопитно Преди 8 часа

Според източник романтиката между колегите от "Само убийства в сградата" била „напълно неочаквана“

Наводнения връхлитат Северна Италия

Наводнения връхлитат Северна Италия

Свят Преди 8 часа

До момента няма съобщения за жертви

Канада работи за успешен диалог между новия премиер Карни и Тръмп

Канада работи за успешен диалог между новия премиер Карни и Тръмп

Свят Преди 8 часа

Карни ще встъпи в длъжност като премиер на Канада по-късно днес

<p>Един от &quot;най-опасните&quot; терористи&nbsp;в Ирак е&nbsp;ликвидиран</p>

Иракският премиер: Един от най-опасните терористи в страната е ликвидиран

Свят Преди 8 часа

Той е лидерът на джихадистката организация "Ислямска държава"

Петима руснаци са били на борда на кораба, блъснал се в танкер в Северно море

Петима руснаци са били на борда на кораба, блъснал се в танкер в Северно море

Свят Преди 8 часа

Един от членовете на екипажа е изчезнал и се предполага, че е мъртъв

<p>Г-7 с предупреждение към Русия за нови санкции</p>

Г-7 с предупреждение към Русия за нови санкции, ако не бъде сключено примирие с Киев

Свят Преди 8 часа

"Всяко спиране на огъня трябва да бъде зачитано", се казва в декларацията на Г-7

<p>Белгия:&nbsp;Европа се нуждае от ядрен чадър</p>

Белгия: Не е достатъчно само Франция да разполага с ядрено оръжие в ЕС

Свят Преди 9 часа

Белгийският премиер настоя за единно европейско разбиране за нуждата от развитие на ядрените оръжия

<p>Меган Маркъл обяви новия си подкаст</p>

Меган Маркъл обяви нов подкаст – след провала на сделката със Spotify за $20 милиона

Любопитно Преди 9 часа

Първият епизод на „Confessions of a Female Founder“ ще излезе на 8 април

Не забравяйте да преместите стрелките! Кога сменяме часа и как ни влияе?

Не забравяйте да преместите стрелките! Кога сменяме часа и как ни влияе?

Любопитно Преди 9 часа

Ползи и вреди върху организма от смяната на часа

Какво щеше да стане, ако Украйна не се беше отказала от ядрените си оръжия?

Какво щеше да стане, ако Украйна не се беше отказала от ядрените си оръжия?

Свят Преди 9 часа

Кога и защо Украйна се отказа от ядрените си оръжия - експертите припомнят