Ч етири страни въведоха крути мерки след решението от извънредния Европейски съвет да се затвори Балканският маршрут за бежанците - от Гърция през Македония, от там Сърбия, Хърватия, Словения и т.н. След тях и Унгария обяви извънредно положение.
От другата страна остават поне 16 000 заклещени мигранти на гръцка земя.
От полунощ затворени са границите
на Сърбия и Словения, в ранните часове дойде новината и че Македония спира да пропуска мигранти от Гърция. На границата там чакат над 16 000 бежанци, които живеят в палатки в дъжда и калта. Решението на Сърбия засяга и България - в страната вече няма да влизат нелегални, измъкнали се от властите в нашата страна.
От тази нощ Словения напълно прилага Шенгенското
споразумение по нейните граници с Хърватия. Полицията разрешава влизането на словенска територия само за гражданите, които притежават валидни пътни документи и тези, които подадат молби за бежанци.
След като Словения повлече крак и Сърбия въведе аналогични мерки спрямо Македония и България.
На практика южната граница на Македония вече е затворена и от сутринта не се пропускат мигранти на нейна територия. От вчера там не е влязъл нито един мигрант.
Хърватия, която не е част от Шенген,
също въвежда ограничения.
Унгарското правителство реши да увеличи
присъствието на полицията и армията по границите заради контрола върху мигрантския поток, съобщи вътрешният министър Шандор Пинтер. Властите съобщиха още, че са започнали подготвителни работи, които ще позволят да се построят при необходимост за 10 дни огради на границата с Румъния.
След като затварянето на Балканския маршрут вече е факт,
европейски лидери похвалиха решението.
Министърът на външните работи на Австрия Себастиан Курц заяви, че затварянето е нещо "правилно, а именно слага се край на транзитното преминаване". Предположението, че затварянето на този път ще пренасочи бежанците през други държави, Курц коментира: "Най-много хора умират, когато в Европа сме без граници и като все повече подвеждаме мигрантите да тръгват на път."
В интервюто Себастиан Курц подчерта, че е необходимо да се отнемат стимулите, които карат хората да тръгнат към Европа.
Междувременно се появи информацията, че
Гърция може да осигури подслон на не повече от 70 хиляди
бежанци, а прогнозите са до края на март те да станат 100 000. В момента в страната има 33 хиляди бежанци и мигранти.
Последните новини около мигрантската криза:
Армията ни въоръжена на границата, следи за "Ислямска държава"
Сърбия затваря границите си за мигранти от България
Трафикантите на хора се преориентират към България
Бежанската криза - организиран хаос, от който печели Турция
Борисов: Намерихме компромис между ЕС и Турция
Парадоксът, че не сме в Шенген, ще се реши до края на 2016-та
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!