Г ърция изрази недоволството си пред Австрия заради това, че е оставена извън планираната среща на върха за страните от балканския маршрут, която трябва да се проведе утре във Виена, съобщиха от външното министерство в Атина.
„Чрез този едностранен и изцяло неприятелски жест спрямо нашата държава“, според гърците се прави „опит за взимане на решение в отсъствието на Гърция, което директно ще се отрази на страната и нейните граници”.
Австрия покани министрите на вътрешните и външните работи на Албания, Босна, България, Хърватия, Косово, Македония, Черна гора, Сърбия и Словения на среща във Виена, на която ще бъде обсъдена ситуацията по балканския маршрут на бежанците.
Целта на срещата е да се обсъдят предизвикателствата във връзка с емигрантския поток.
Участниците на конференцията ще разговарят по теми, отнасящи се до вътрешната сигурност, контрола по границите, борбата срещу трафика на хора и екстремизма. Ще участва и министърът на отбраната на Австрия Ханс Петер Доскоцил.
Атина от своя страна обвинява Австрия в подкопаване на усилията за постигане на съвместен европейски отговор на миграционната криза, като Виена сближава позиции до държавите с по-твърда позиция спрямо проблема.
Това са държавите от Вишеградската четворка - Унгария, Полша, Словакия и Чехия, които призоваха за строг европейски контрол в рамките на Шенгенското пространство и България, която настоява за затваряне на външните граници на ЕС.
Междувременно българският премиер Бойко Борисов обсъди бежанската криза с председателя на Парламента на Република Сърбия Мая Гойкович.
На срещата беше изразено общото мнение, че темата изисква засилено сътрудничество и комуникация, особено между съседни държави, както и единни позиции и солидарност в рамките на Европейския съюз.
Премиерът Борисов отново подчерта, че българската страна изпълнява изключително отговорно задълженията си като външна граница на ЕС и подчерта необходимостта от намиране на общоевропейско решение на проблема.
Напрежението в Гърция се засилва, след като Австрия въведе лимит от 80 емигранти на ден, а Македония обяви, че ще приема само бежанци от страни, където се води война - на практика само от Сирия и Ирак.
Днес стана ясно, че само от 1 януари до 23 февруари в Гърция са пристигнали 102 547 емигранти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!