Д есетки деца на мигранти са държани против волята си за месеци и дори за години в център за прием на бежанци, разположен на австралийския остров Науру, който е с размери само 21 квадратни километра, съобщава Си Ен Ен.
Децата, обитаващи в момента или обитавали центъра, го описват пред медията като затвор. Те са
принудени да живеят зад огради, претърсвани са при влизане или излизане от лагера, включително когато ходят на училище.
Те се чувстват заплашени или тормозени от вездесъщите охранители.
Но най-вече тези бежанци описват безнадеждността на живота си и изчезващите мечти за образование и по-добър живот отвъд пределите на този малък остров.
Спиране на лодките
Докато Европа се мъчи да се справи с потока бежанци и мигранти, пристигащи с лодки, Австралия в продължение на години води спорна и доста необичайна политика. Страната пресреща лодките, с които те се придвижват и след това ги изпраща в бежански лагери при малки и сравнително бедни тихоокеански островни нации.
Австралийското правителство съобщава, че между 2007 и 2013 г. Поне 1200 души са загубили живота си, опитвайки се да достигнат Австралия по вода, а други хиляди се озовават в имиграционната система на страната.
Правителството казва, че се опитва да изпрати ясно послание към потенциалните кандидати за убежище – ако те се качат на лодката, нямат шанс да уредят живота си в Австралия.
От 2012 г. бежанците, пристигащи с лодки се изпращат за регистрация в един от двата лагера – в Науру или на остров Манус в Папуа Нова Гвинея. След като молбите им за убежище са разгледани те се оставят в тези страни, а някои от тях имат възможност за преместване в друга държава – Камбоджа.
Това е спирачка за бежанския поток, която правителството казва, че работи
„Коалиционното правителство спря опасните начинания за трафик на хора. В Австралия през последната година не е имало успешен трафик на хора”, казва говорителт на правителството в официално изявление. Австралийският министър по миграционните въпроси отказа интервю на Си Ен Ен.
Хлебарки и забравени мечти
Според австралийски правителствени данни в края на декември е имало 537 задържани бежанци на остров Науру, включително 68 деца. Техните националности са като списък на най-големите конфликтни зони в света, включително Иран, Афганистан, Ирак и Сирия. Правителството на Науру управлява бежанския лагер с подкрепата на Австралия и частни изпълнители.
Семействата там живея в палатки, без климатик в страна, известна с целогодишните си адски жеги. Снимки от бежанци показват мухлясали покриви на палатки и ръждясали огради. Мнозина се оплакват, че не спят по цяла нощ заради хлебарките.
Сигурността в лагера е постоянен проблем.
През 2015 г. австралийското правителство регистрира случаи на сексуално и физическо посегателство включително над деца, а обвиненията падат, както върху обитателите на лагера, така и върху членове на персонала.
Разследване на комисията по човешките права към правителството на Австралия през 2014 г. заключи че „децата на Науру страдат от екстремни нива на психическо, емоционално и физическо страдание по време на развитието си”. Комисията препоръчва всички деца и техните семейства да бъдат преместени от Науру в Австралия в рамките на четири седмици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!