Б ългарските власти трябва да предприемат спешни действия, за да се подобрят условията в центъра за спешно настаняване на бежанците в Харманли, пише правозащитната организация "Амнести интернешънъл" (Amnesty.org) на сайта си.
Призив е отправен, след днешния протест в центъра срещу нечовешките условия, при които бежанците са принудени да живеят.
"Потресаващо е, че хората, които търсят убежище в ЕС, са затворени на такова място при такива ужасяващи условия
и то когато зимата се приближава бързо", подчертава Барбора Чернушакова от "Амнести". Тя посочва, че българските власти трябва да действат бързо, за да не се изправят пред хуманитарна криза.
Чернушакова посети лагера край Харманли миналата седмица. Тя разказа, че е видяла плачевните условия, при които живеят около 1000 бежанци, настанени в метални контейнери. Въпреки че лагерът е препълнен, българските власти продължават да изпращат нови кандидати за убежище там, алармира "Амнести". Бременни жени, малолетни без придружител и други уязвими хора са изправени пред едни и същи тежки условия. Новите в лагера получават само дюшек и две одеала за студените нощи по неотопляваните палатки.
В лагера има само три тоалетни и осем душа,
но повечето от настанените в центъра отказват да ги използват, защото са много мръсни.Жителите на лагера не могат да го напускат, за да си купят основни хранителни продукти. Вместо това те разчитат на доставки на картофи, ориз и хляб.
Много от обитателите живеят при тези условия от месец насам.
Неефикасността на системата за предоставяне на убежища в България лъсна през юли,
когато все повече бежанци започнаха да влизат в страната през турската граница. На ден над 100 души се озовават в страната. През ноември бежанците вече са 10 хил.
Отговорът на властите е напълно неадекватен.
Вместо да предоставят на хората адекватни условия за живота и да гарантират достъпа им до процедурите за получаване на убежище, властите ги настаняват в центрове, където те са изгубени и забравени от системата. Харманли е само едно от тези места. Според бежанците има корупция в лагерите - дават се пари, за да излезе човек.
Директорът на Държавната агенция за бежанците е казал за "Амнести интернешънъл", че властите не регистрират хората, настанени в Харманли, и дори в лагера няма някой, който да се занимава с молбите за получаване на убежище.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!