"Разпоредил съм да се постави по един полицай поне за два дни на всички язовири, за да няма притеснение, че има изпускане", каза министърът на вътрешните работи Йордан Бакалов след посещение в Мизия заедно със социалния министър Йордан Христосков.
Според Бакалов най-важното оттук нататък е да се направят необходимите изводи и да се успокоят хората.
Двамата служебни министри се запознаха със ситуацията в града и проведоха среща със сформирания кризисен щаб. Екипите действат организирано, отчете Бакалов. "Без превенция срещу такива бедствия, аварии и катастрофи няма как да има положителни резултати", каза той.
Бакалов посочи, че най-после в сила трябва да влезе националният план за действие при кризи, бедствия, аварии и катастрофи. Нека един път завинаги българите разберем, че трябва да сме подготвени не само на хартия, заяви той.
Първо дворовете и къщите трябва да се отводнят, след това да се почисти тинята и чак след това да влязат специалистите по дезинфекцията,
обясни Христосков. Социалният министър заяви, че ще се реши проблемът с нуждата от работници за почистване на тинята като по всички програми за заетост на министерството ще бъдат осигурени толкова работници, колкото са необходими. Утре в Мизия ще пристигне и здравният министър Мирослав Ненков.
Промяна в Закона за водите е задължително условие за избягване на подобни ситуации занапред, обясни Бакалов, като добави, че този въпрос е поставен още при срещите с президента. Продължаващото стопанисване на язовирите от няколко институции, няма как да продължава, заяви вътрешният министър.
Кметът на Мизия Виолин Крушовенски благодари на Бакалов за решението да се постави полицай на всеки язовир, защото в града има притеснения, че продължава неконтролирано изпускане на язовири, което по думите му е основната причина за вълната, заляла града.
Не мога да обясня на съгражданите си, че е валял дъжд с риби,
каза той. Ясно е , че са прелели язовири. Имаме сведения за разрушени диги и преливници, подчерта кметът. Посочването на виновници няма да изрине калта и да потуши скръбта на хората, но поне ще се знае, че гражданите на Мизия са залети, защото някой друг го е направил, коментира Крушовенски.
Приети са 724 молби за спешна помощ на бедстващи.
Очаква се те да станат над 1000, обясни Христосков. Той обеща, че още утре на близо 500 души ще бъде изплатено обезщетение от 320 лв., а в следващите дни пари ще получат и останалите пострадали.
Двамата министри гарантираха, че ще бъдат обезщетени и хората, които са загубили личните си документи във водата, както и такива с адреси в други населени места, ако живеят в Мизия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!