„Пострадалите от наводненията трябва да бъде компенсирани по правилата - не на калпак и на квадратен метър, не с еднакви суми, а колкото трябва след преценката на компетентните комисии“, заяви във Варна президентът Росен Плевнелиев.
Благодаря на стотиците доброволци, които са във варненския квартал „Аспарухово” денонощно. Вчера бяха 150 – днес са 350. Те идват от цялата страна. Дълбок поклон пред тези безкористни български патриоти, които са тук денонощно в подкрепа на пострадалите", каза още президентът, който бе на оглед в засегнатия варненски квартал „Аспарухово”, предаде репортер на Радио „Фокус” – Варна.
„Благодаря и на дарителите – ние видяхме, как в рамките само на един ден се събраха чрез много сериозни фондове над половин милион лева.
Това означава, че аз съм президент на една солидарна и горда нация, която когато е тежко и трудно, се мобилизира, но това е и задачата на институциите”, подчерта президентът. По думите му, след като гражданите събират пари и идват в засегнатите райони с кирки и лопати и работят денонощно, институциите трябва да ги организират добре, да бъдат до тях, „да кипи смислен, а не безсмислен труд”.
„Днес видяхме изявлението на варненската строителна камара и аз съм им дълбоко благодарен, защото те казаха: „Ние сме готови тук да помагаме”.
Националната строителна камара също ми се обади лично да каже, че има готовност да помогне с какво трябва и когато трябва. Искам да благодаря също и на БЧК – те са тук денонощно в подкрепа на хората, има много неправителствени институции на място, които работят и помагат. Нека да е ясно и какво ще се случи от тук нататък”, посочи той.
По отношение на набелязваните мерки, президентът каза:
„Първо – спешните мерки са ясни, Кризисният щаб ще ги овладее и ще ги свърши. След това идват комисиите, които описват всички щети, които трябва да стигнат до компетентни институции и да бъдат финансирани.
Има да се оправят улици, има да се правят и водоотводнителни канали, както и да се изчистват дерета. За всички тези мерки общината и областта ще подготвят съответните проекти и има начин да бъдат финансирани чрез три различни механизма.Като държавен глава аз ще наблюдавам и този процес”.
По думите му, те могат да бъдат финансирани по програмата на българското правителство – 500 млн. в подкрепа на общините; могат да бъдат финансирани чрез еврофондове 2014-2020 г.
Президентът апелира и към членовете на парламента, които днес са били на заседание в Кризисния щаб: „Водната реформа е в парламента , крайно време е да бъда приета. Същевременно, ако забелязахме тук лоша координация, проблеми в институциите, сега е моментът чрез законодателни инициативи да направим и това.
Институциите не са перфектни, но ако те не подобряват, а влошават своята работа, ние имаме голям проблем в държавата. Очаквам от тях обратното – да си извадят изводите и да стават по-добри чрез законодателна промяна, а държавата ще финансира и ще подкрепи, така че хората да бъдат спокойни”.
Марияна ВАЛЕНТИНОВА
Към момента няма необходимост от свикване на Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) заради наводненията в страната, заяви още държавният глава.
„Бях на заседанието на Областния кризисен щаб, чух внимателно всички и участвах в самото заседание. Виждам по-добра координация, желание на институциите да набележат спешни краткосрочни и дългосрочни мерки. Чух всеки и казах , че и аз като държавен глава, съм част от Кризисния щаб.
Днес на област и град Варна, на Добрич и Велико Търново ще кажа, че за мен са важни две големи неща: институциите да могат да си вършат работата – и не Кризисен щаб по национална сигурност в София, а институции близо до хората тук – в Аспарухово, Добрич, Велико Търново и където е необходимо”, подчерта президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!