П аднали са три къщи в Добрич на ул. „Копривщица” вследствие на дъждовете. Това съобщиха за Агенция „Фокус” от ОД на МВР – Добрич.
Няма пострадали и ранени.
От областната дирекция нямат информация за това дали има ли опасност от падането на други къщи, тъй като част от старите сгради в града не са били правени със стабилни основи.
В частта на Добрич, където са паднали къщите, има подпочвени води и ако не са добри основите на къщите, това може да е причина за падането им.
Сега предстоят комисии, които ще определят на базата на какво се е случило. Има вероятност да паднат и още къщи по бул. „Русия”, тъй като там е и ромската махала и има доста неукрепени къщи.
Междувременно проливен дъжд, придружен с гръмотевична буря, се изля в Добрич.
Отводнителни дейности се провеждат на територията на града след наводненията от четвъртък, а в канализацията се връща вода.
Има прекъснати водопроводи, залети са помпени станции и трафопостове, а достъпът до тях е затруднен.
Продължава да прелива язовирът Плачи дол, като в северната част на Добрич водата не е спаднала изобщо.
Виновник за трагедията в Добрич най-вероятно е изпускането на язовири, които са преливали.
Това обясниха по-рано днес за Нова ТВ шефовете на дирекция „Строителство и градоустройство” към общината.
В продължение на 24 часа десетки семейства в Добрич успяваха да стигат до домовете си само с лодки.
Защо Добрич беше наводнен? Хората там се оказаха прави.
От общината потвърдиха, че са преливали язовири и тази вода е заляла града, а възникналите въпроси са защо никой не е предупредил хората за идващото бедствие и защо никой не е изпуснал язовирите преди те да прелеят.
Сега в Добрич все още има хора, които не могат да се върнат в домовете си. В част от града обстановката остава бедствена.
Хората разчистват района сами и се опитват да се справят с положението със собствени сили.
Пожарната и „Гражданска защита” отводняват Индустриалната зона и канала, който е трябвало да спре водата да нахлуе в Добрич.
Междувременно стана ясно, че една е потвърдената жертва в Добрич, а не три, колкото сигнала имаше вчера.
Издирваните две жени са открити живи, обясни секретарят на общината Румен Русев.
От пресцентъра на общината съобщиха, че положението в Добрич остава бедственато.
От село Богдан нивото на водата започва да спада и ситуацията в града бавно и постепенно се нормализира. Остава опасно обаче положението в северната част на града, където вследствие на силния воден отток от язовира в село Плачи дол се поддържа високо ниво на водата.
По трасето, което води към улица „Калиакра“ скоростта на водата е по-малка, но все още през града се провеждат големи количества вода, което създава сериозни проблеми.
Екипите на ВиК отводняват станцията в „Приморци“, за да започне нормалното водоподаване в града. Все още по високите етажи в Добрич няма водоподване, тъй като има много заляти водни сондажи и се работи по тяхното отводняване.
Работи се по отводняване на помпените станции в Минково и Приморци.
От РИОКОЗ информират, че след пускане на станцията в Приморци трябва да се вземат проби за състоянието на водата, тъй като тя е хлорирана и не може да се ползва за питейна.
Пробите за водата ще бъдат готови след 48 часа. До тогава се препоръчва всички домакинства за питейна вода да ползват бутилирана, а за други нужди да се използва преварена.
От дезинфекционната станция ще извършат дезинфекция на всички улици и на имотите, които са почистени, за да не се доведе до разпространяване на зарази.
Около 2000 абонати и до настоящия момент са без ток, тъй като има 17 трафопоста наводнени в индустриалната част и не може да се възстанови електрозахранването.
Работи се усилено по отводняване на трафопостовете, за да се нормализира подаване на ел. захранването в целия град. Все още без ток са ЖК „Дунав” 1, 2 и 3. 10 екипа на Пожарна безопасност работят за отводняване на наводнените райони и участъци. В момента 2 екипа работят за отводняване на бул. „Русия“ и улица „Дунав”, 1 екип се е заел с отводняване на мазите на гражданите по бул. „Русия”, които са заляти и не може да се възстанови електрозахранването.
З екипа на Пожарна безопасност работят в района на улица „Климент Охридски”, Хуманитарна гимназия, улица „Вида Димитрова” и „Поп Богоми”“. Отводняват се „Рива Шус”, „Изида“ и „Савимекс“.
Най-тежко е положението по улица „Индже Войвода”.
49 пожарникари са на разположение и работят за отводняване на засегнатите райони.
От Пожарна безопасност съобщават, че от вечерта на бедствието на 19 юни до момента са получили над 700 сигнала. за наводнени имоти.
Тъй като по коритото на река Добричка мостовите съоръжения са изровени със съборени парапети, преминаването на автомобили ще бъде ограничено.
Ще бъде осигурена сигнализация от „Комуналефект” ЕООД за ограничаване на движението на тежко товарни автомобили. От А. С. А България 4 екипа работят по изминаване на улиците и почистване от натрупаните наноси.
Екипите ще работят и в неделния ден.
В МБАЛ се работи в нормален режим. Няма постъпили сигнали за други пострадали граждани от наводнението.
В Спешна помощ няма постъпили сигнали за пострадали хора от наводнението. До момента от природното бедствие има само един човек загинал, който е бил със заболяване мозъчен инсулт.
В момента се извършват действия по отводняване на ДКЦ II и се търсят доброволци за съдействие. Училищата са годни за приемане на ученици, както и детските градини с изключение на 23 и 24, където се работи за нормализиране на ситуацията. От детските ясли единствено в ясла 6 има проблеми, защото е наводнено.
Община Добрич ще информира населението в утрешния ден къде ще бъдат пренасочени децата в началото на работната седмица.
От Първо Районно управление „Полиция” е организирана охрана на имотите на пострадалите райони.
В кризисния център в Добротица, където е организирано настаняването на пострадалите към 12:00 ч. са останали само 7 деца, тъй като възрастните хора са се прибрали по домовете си или са в общината, за да подават заявления.
Очаква се във вечерните часове отново да се върнат в кризисния център.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!