П арламентът се събира на извънредно заседание от 10 ч. в петък за актуализацията на Бюджет 2013, след като президентът Росен Плевнелиев наложи вето на част от текстовете.
Извънредното заседание бе свикано по искане на 77 депутати от ГЕРБ.
Първоначално председателят на парламента Михаил Миков насрочи заседание за 30 август. Като втора точка в дневния ред е записано решение за отмяна на това заседание.
Според финансовия министър Петър Чобанов, ако не бъде приета актуализацията на бюджета, според някои сценарии фискалният резерв може да намалее до 2 милиарда лева.
По Конституция, за да преодолеят ветото, законопроектът трябва да бъде одобрен от повече от половината от всички народни представители, т.е. поне 121. БСП и ДПС имат общо 120 депутати в Парламента.
Управляващите вече успяха да преодолеят президентското вето върху текстове от Закона за СРС с помощта на гласовете на депутати от "Атака". Преди три дни Волен Сидеров заяви, че депутатите от "Атака" имат пълна свобода да гласуват според своята съвест при повторното гласуване на актуализацията на бюджета след наложеното вето.
Според проф. Любен Корнезов, бивш конституционен съдия и бивш депутат от БСП, гласуването на президентското вето ще е важен и решаващ ден не само за парламента, но и за обществото.
"Има много подводни камъни в гласуването. Първият е кворумът", каза той в интервю за БНР.
За да се открие заседанието, трябва да има 121 народни представители. Бойко Борисов заяви, че ГЕРБ може и да не се регистрира и тогава кворумът ще зависи отново от "Атака".
По отношение на гласуването на самия законопроект, Корнезов припомни, че президентът наложи вето не върху целия закон.
"Това има значение, защото има различни процедури. За да се отхвърли ветото, е необходимо да са гласували минимум 121 народни представители. Ако то бъде преодоляно, президенът е длъжен да издаде указ.
Но, ако НС не събере 121 гласа против ветото, се преминава към второ гласуване, т.е. целият закон, заедно с оспорените текстове, отива първо в Комисията по бюджет. Практически тя ще пренапише Закона и тогава да се внесе пак в залата и тогава президентът пак има право на вето", обясни проф. Корнезов, отбелязвайки, че няма такъв случай досега.
"От икономическа гледна точка не е толкова фатална тази актуализация. Но явно има много политика в този специфичен закон. Може да се получи процедурен пинг-понг", каза проф. Любен Корнезов.
Два часа преди заседанието е насрочен протест пред парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!