П равителството на САЩ не е участвало в организирането на изтичането на „Панамските документи“, увери говорителят на Държавния департамент Марк Тонер.
„Отхвърлям твърдението, че ние по какъвто и да е било начин сме участвали във фактическото изтичане на тези документи”, заяви Тонер.
Международен консорциум на разследващите журналисти със седалище Вашингтон, публикува на 3 април извадки от 11,3 млн. документа с данни за офшорни сметки на редица действащи и бивши световни лидери.
Информацията идва от архива с данни на базираната в Панама юридическа компания „Мосак Фонсека”, която е управлявала регистрацията на дружествата. Електронните следи от пробива в сигурността сочат към Европа. Първите документи бяха публикувани от германския в-к „Зюддойче цайтунг”.
Сред документите има и такива, касаещи хора от близкото обкръжение на руския президент Владимир Путин. Изнесените данни косвено потвърждават вече публикувана от руски журналисти информация за негови инвестиции с подставени лица с компании в Русия.
Той категорично отрече обвиненията в корупция и хвърли вината върху САЩ: „Зад всичко това стоят определени политици и официални агенции на самите Съединени щати”, заяви Путин.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ призна, че Агенцията за международно развитие, която е под шапката на американското външно министерство, финансира консорциума на разследващите журналисти, както много други неправителствени организации.
Според руския в-к „Независимая газета” американските власти проучват т. нар. „Панамски документи” и възможността компании от Русия да са използвали офшорни дружества, за да заобикалят наложените срещу страната международни санкции.
Очаква се това разследване в САЩ да доведе до увеличаване на списъка на санкционираните лица и фирми.
Вижте още за аферата „Мосак Фонсека“:
Българските и американските политици са чисти от „Мосак Фонсека” засега
Как реагираха лидерите, замесени в аферата "Мосак Фонсека"
Изплува първо българско име в аферата "Мосак Фонсека", НАП се намесва
Новите „панамски санкции” вероятно ще бъдат оповестени през юни, когато ЕС ще трябва да реши дали да продължи ограниченията, наложени на Русия заради нейното участие в конфликта в Украйна и анексирането на полуостров Крим.
„Панамските документи” сочат, че хора от близкото обкръжение на президента Владимир Путин са прехвърлили през офшорни компании най-малко 2 милиарда долара, като 12 длъжностни лица са станали учредители, собственици или акционери на такива фирми,
Сред тях са музикантът Сергей Ролдугин, милиардерът Аркадий Ротенберг , Алексей Крапивин, синът на директора на държавната корпорация „Ростех” Станислав Чемезов и най-големият акционер на банка „Россия” Юрий Ковалчук, наричан в западните медии личният банкер на Путин.
„Независимая газета” обаче не изключва възможността заплашителните изявления на американски служители да се окажат блъф.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!